Szczegóły dotyczące pisania pracy dyplomowej znajdziecie Państwo poniżej w informacjach ogólnych i plikach do pobrania oraz w Regulaminie Studiów Wyższych Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (pełna treść Regulaminu Studiów Wyższych znajduje się TUTAJ).
Na ostatnim roku studiów student jest zobowiązany przygotować i obronić pracę dyplomową. Warunkiem dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego jest:
Studenci przystępujący do egzaminu dyplomowego zobowiązani są złożyć w Dziekanacie Studiów Wyższych co najmniej 14 dni roboczych przed wyznaczonym terminem egzaminu:
Dodatkowo studenci, którzy chcą aby w suplemencie do dyplomu umieszczone były informacje o dodatkowych osiągnięciach np. nagrody, członkostwo w samorządzie studenckim, praca w kole naukowym itp. – muszą dostarczyć dokument potwierdzający ten fakt.
Obowiązujący wzór strony tytułowej do pracy dyplomowej oraz oświadczenie o samodzielności jej napisania (które należy umieścić przed spisem treści) znajdują na stronie internetowej Uczelni w plikach do pobrania.
Pracownicy Dziekanatu Studiów Wyższych przyjmują wyłącznie prace dyplomowe podpisane przez promotora.
Każda praca dyplomowa podlega ocenie promotora i jednego recenzenta. Recenzentem pracy dyplomowej może być, zatwierdzony przez Dziekana Kierunku, specjalista z danej problematyki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Ocena pracy dyplomowej dokonana przez promotora i recenzenta powinna zostać przygotowana i złożona w Dziekanacie Studiów Wyższych co najmniej 7 dni przed wyznaczoną datą obrony. Egzamin dyplomowy odbywa się przed co najmniej trzy osobową komisją, w skład której wchodzą; Dziekan Kierunku lub osoba przez niego wskazana jako przewodniczący komisji, promotor oraz recenzent. Termin egzaminu dyplomowego wyznacza przewodniczący komisji i informuje pozostałych członków komisji o wyznaczonym terminie egzaminu za pośrednictwem pracowników Dziekanatu Studiów Wyższych. Egzamin dyplomowy odbywa się na terenie Uczelni, w terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od daty złożenia pracy.
Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:
Zakres obszarów tematycznych pytań jest dostosowany do toku i programu studiów, które ukończył student i nie może obejmować pytań z przedmiotów, które nie wystąpiły w programie studiów kończonych przez zdającego. Szczegółowy zakres tematyczny zagadnień na egzamin dyplomowy znajduje się na stronie internetowej Uczelni w zakładce „Zagadnienia na egzamin dyplomowy”.
Ukończenie studiów następuje po złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Data złożenia egzaminu dyplomowego jest datą ukończenia studiów. Uczelnia zobowiązana jest wystawić dyplom w ciągu 30 dni od daty obrony.
Przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej
Jeżeli student nie jest w stanie złożyć pracy dyplomowej w terminie do dnia:
Student, który nie złoży pracy dyplomowej lub podania do Dziekana Kierunku o przedłużenie terminu składania pracy dyplomowej do dnia:
nie tracąc prawa do złożenia pracy dyplomowej oraz zdania egzaminu dyplomowego w ciągu roku od daty skreślenia z listy studentów.
Możliwość złożenia pracy dyplomowej w ciągu roku od daty skreślenia dotyczy jedynie osób, które uzyskały wszystkie zaliczenia w toku studiów. W przypadku niezłożenia pracy w ciągu roku od daty skreślenia z listy studentów, student traci prawo do egzaminu dyplomowego.
Student może wznowić studia w ciągu następnych 5 lat, uzupełniając różnice programowe.
Praca dyplomowa w języku obcym
Praca przygotowana w języku obcym powinna posiadać przetłumaczone na język polski:
Za zgodą Dziekana Kierunku na pisemny wniosek studenta, zaopiniowany przez promotora, przeprowadzenie egzaminu dyplomowego może odbyć się w języku pracy dyplomowej.
Pozostałe warunki przeprowadzania egzaminu dyplomowego w języku obcym są takie same jak w przypadku przeprowadzania egzaminu dyplomowego w języku polskim.
Procedurę dyplomowania szczegółowo opisuje Regulamin Studiów Wyższych WSPA (pełna treść znajduje się TUTAJ)
Procedurę dyplomowania w języku obcym reguluje Zarządzenie Rektora nr 53/R/2012-2013 z dnia 17 maja 2013 roku (pełna treść znajduje się TUTAJ)
Procedurę zdalnego przeprowadzania egzaminów dyplomowych reguluje Zarządzanie Rektora nr 50/R/WSPA/2019-2020 (pełna treść znajduje się TUTAJ)
Poniżej w zakładce „Pliki do pobrania” znajdują się wzory dokumentów związanych z procesem dyplomowania.
Zawarte poniżej wskazówki są jedynie zaleceniami! Szczegółowe informacje o tym, jak pisać pracę dyplomową należy uzyskać u swojego promotora.
Praca dyplomowa (licencjacka/magisterska)
W pracy dyplomowej autor powinien wykazać umiejętności warsztatowe i redakcyjne: język, właściwy układ, przejrzystość wywodu, umiejętność wykorzystania źródeł, umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy. Wykonana praca ma być materialnym dowodem opanowania umiejętności potrzebnych do pisania prac w zakresie studiowanej dyscypliny. Praca musi być samodzielna. Powinna zawierać istotny wkład własny pracy studenta a nie być tylko kompilacją zebranych materiałów źródłowych. Tworzone aplikacje mogą być wykonane jedynie przy pomocy licencjonowanego lub ogólnie dostępnego, legalnego oprogramowania.
Wstęp powinien zawierać wywód autora o ważności i aktualności tematu pracy oraz przyczynach (uzasadnienie) jego podjęcia przez autora. Maksymalna objętość – 3 strony.
Część teoretyczna pracy powinna obejmować przegląd literatury na wybrany temat i stanowić podstawę do określenia celu, tezy i hipotez badawczych. Do przygotowania tej części pracy powinno zostać wykorzystane minimum 20 pozycji książkowych (wydanych w ostatnim okresie) oraz artykuły z czasopism fachowych i inne źródła.
Praca dyplomowa inżynierska
Praca dyplomowa inżynierska powinna stanowić kompletne rozwiązanie zadania inżynierskiego z wykorzystaniem wiadomości zdobytych w toku studiów. Praca powinna obejmować: sformułowanie założeń co do wybranego zadania inżynierskiego, analizę źródeł oraz dostępnych środków i metod rozwiązania, projekt algorytmu rozwiązania zadania, wyciągnięcie wniosków na podstawie uzyskanych wyników analiz lub eksperymentów.
Objętość pracy dyplomowej
Przyjmuje się na minimum 60 stron (bez załączników), nie określamy granicy górnej objętości.
Praca powinna być napisana przy użyciu edytora Microsoft Word.
Czcionka i marginesy
Tematy prac dyplomowych
Przy ustalaniu tematu pracy dyplomowej powinny być brane pod uwagę:
Promotor akceptuje wybór tematu pracy przez studenta, jej konspekt, plan i na końcu całą pracę. Student ma obowiązek uczestniczenia w seminariach dyplomowych w terminach wyznaczonych przez promotora. Zakończenie seminarium kończy się uzyskaniem wpisu do indeksu.
Praca dyplomowa powinna składać się z następujących części:
Strona tytułowa
Zawiera – nazwę uczelni oraz kierunku w ramach, których powstaje praca; imię i nazwisko studenta oraz numer albumu; tytuł pracy dyplomowej (także w języku angielskim), pod czyim kierunkiem praca została napisana, z zaznaczeniem „praca dyplomowa”, promotor; miejsce i rok egzaminu dyplomowego (wzór strony znajduje się w plikach do pobrania na stronie www Uczelni).
Spis treści
W spisie treści umieszcza się wszystkie części składowe pracy dyplomowej w porządku chronologicznym z wyraźnym podziałem na rozdziały i podrozdziały z dokładnym podaniem stron od których się zaczynają.
Wstęp
We wstępie należy umieścić takie elementy jak:
Rozdziały i podrozdziały
Każdy rozdział zaczyna się od nowej strony, podrozdział zaś może być oddzielony pustym wersem. Tytuł rozdziału oraz jego numer pisany cyfrą rzymską lub arabską winny być wypośrodkowane. Na początku każdego rozdziału należy napisać krótko czego będzie dotyczył.
Zakończenie
Zakończenie pracy stanowi jej podsumowanie. Należy tu umieścić stwierdzenia dotyczące tez pracy i uzasadnienia. Należy tu napisać czy tezy założone we wstępie zostały obalone lub też potwierdzone lub też czy postawione cele zostały zrealizowane w trakcie pisania pracy, czyli krótko należy podsumować wynik tego do czego doszedł autor w rozdziałach i podrozdziałach.
Bibliografia
Pozycje bibliograficzne można spisać alfabetycznie lub też według rodzajów źródeł i mogą to być:
W wykazie literatury (publikacji) zaleca się zachowanie kolejności poszczególnych pozycji wyznaczonej przez porządek alfabetyczny, a decyduje o niej pierwsza litera nazwiska autora.
Przypisy
W przypisach podaje się informacje o literaturze źródłowej, na którą powołujemy się w pracy, wyjaśnienia i uwagi do tekstu. Przypis powinien znajdować się na stronie tekstu, którego dotyczy. Można również umieszczać przypisy w tekście lub na zakończeniu rozdziału o tym, decyduje promotor. Przypisy mogą być redagowane w różny sposób, ale ich forma obrana w pracy musi być jednolita w całej pracy.
Przypisy w pracach inżynierskich ustala promotor. Preferowana forma odwołań to numer pozycji w spisie zamknięty w nawiasach kwadratowych, np. [1]
Cytaty
Gdy w pracy przytaczamy cudze, oryginalne sformułowania, myśli, wypowiedzi – to wówczas taki tekst jest cytatem – należy wówczas taki tekst opatrzyć przypisem i jeszcze dodatkowo ująć w cudzysłów.
Skróty i symbole
Winno być jak najmniej skrótów, ale jeżeli występują to należy również sporządzić pełny wykaz użytych skrótów, symboli nawet jeżeli są one powszechnie używane.
Tabele, ilustracje, rysunki
Muszą mieć zawsze numer, tytuł oraz źródło pochodzenia, jeżeli jest to tabela czy rysunek własny należy napisać „opracowanie własne”.
Rysunki i tabele powinny mieć podpisy łącznie z numerem kolejnym, np. Rys. 3.7. Podpis dla rysunku należy umieścić pod rysunkiem, podpis dla tabeli powinien znajdować się nad tabelą.
Uwagi techniczne:
po tytułach rozdziałów, podrozdziałów, punktów, tabel, rysunków, itp., nie stawia się kropek, wszystkie wcięcia w tekście powinny być jednakowej wielkości, jeżeli na końcu wiersza znajduje się pojedyncza litera, powinna zostać przeniesiona do następnej linijki.
Administracja – Regulamin procesu dyplomowania
Architektura II stopnia – Regulamin procesu dyplomowania
Zal. 1 do Regulaminu: wytyczne do pracy dyplomowej – Architektura II stopnia
Zal. 2 do Regulaminu: katalog zagadnień na egzamin dyplomowy – Architektura II stopnia
Finanse i rachunkowość – Regulamin procesu dyplomowania
Informatyka I i II stopnia – Regulamin procesu dyplomowania
Praca socjalna – Regulamin dyplomowania
Projektowanie wnętrz – Wymogi dot. dyplomowania
Projektowanie wnętrz – Regulamin procesu dyplomowania
Aby pobrać plik kliknij -> poradnik studenta WSPA – jak przygotować pracę dyplomową
Uwaga!
Z dniem 1 kwietnia 2021 r. strona tytułowa pracy dyplomowej uległa zmianie. Aktualny wzór strony tytułowej znajduje się w zakładce „Pliki do pobrania”.
Administracja – studia I stopnia (ADM) – nabór 2024
Administracja – studia II stopnia (ADM MUZ) – nabór 2024
Finanse i rachunkowość – studia I stopnia (FIR) – nabór 2024
Media i dziennikarstwo – studia I stopnia (MID) – nabór 2024
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – studia jednolite magisterskie (PGJED) – nabór 2024
Stosunki międzynarodowe – studia I stopnia (STM) – nabór 2024
Administracja – studia I stopnia (ADM) – nabór 2023
Administracja – studia II stopnia (ADM MUZ) – nabór 2023
Finanse i rachunkowość – studia I stopnia (FIR) – nabór 2023
Media i dziennikarstwo – studia I stopnia (MID) – nabór 2023
Stosunki międzynarodowe – studia I stopnia (STM) – nabór 2023
Administracja – studia I stopnia (ADM) – nabór 2022
Administracja – studia II stopnia (ADM MUZ) – nabór 2022
Architektura – studia I stopnia (ARU) – nabór 2022
Architektura – studia II stopnia (ARU MUZ) – nabór 2022
Informatyka – studia I stopnia (INF) – nabór 2022
Informatyka – studia II stopnia (INF MUZ) – nabór 2022
Media i dziennikarstwo – studia I stopnia (MID) – nabór 2022
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – studia jednolite magisterskie (PGJED) – nabór 2022
Praca socjalna – studia I stopnia (PS) – nabór 2022
Socjologia – studia I stopnia (SOC) – nabór 2022
Stosunki międzynarodowe – studia I stopnia (STM) nabór 2022
Administracja – studia I stopnia (ADM) – nabór 2021
Architektura – studia I stopnia (ARU) – nabór 2021
Architektura – studia II stopnia (ARU MUZ) – nabór 2021
Finanse i rachunkowość – studia I stopnia (FIR) – nabór 2021
Informatyka – studia I stopnia (INF) – nabór 2021
Informatyka – studia II stopnia (INF MUZ) – nabór 2021
Media i dziennikarstwo – studia I stopnia (MID) – nabór 2021
Projektowanie wnętrz – studia I stopnia (PW) – nabór 2021
Stosunki międzynarodowe – studia I stopnia (STM) nabór 2021
Socjologia – studia I stopnia (SOC) – nabór 2021
Socjologia – studia II stopnia (SOC MUZ) – nabór 2021
Administracja – studia I stopnia (ADM) – nabór 2020
Architektura – studia I stopnia (ARU) – nabór 2020
Finanse i rachunkowość – studia I stopnia (FIR) – nabór 2020
Informatyka – studia I stopnia (INF) – nabór 2020
Informatyka – studia II stopnia (INF MUZ) – nabór 2020
Media i Dziennikarstwo – studia I stopnia (MID) – nabór 2020
Projektowanie wnętrz – studia I stopnia (PW) – nabór 2020
Stosunki międzynarodowe – studia I stopnia (STM) nabór 2020
Transport – studia I stopnia (TRT) nabór 2020
Zarządzanie – studia II stopnia (ZAZ MUZ) – nabór 2020
Administracja – studia I stopnia (ADM) – nabór 2019
Architektura – studia I stopnia (ARU) – nabór 2019
Finanse i rachunkowość – studia I stopnia (FIR) – nabór 2019
Informatyka– studia I stopnia (INF) – nabór 2019
Media i Dziennikarstwo – studia I stopnia (MID) – nabór 2019
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (PGJED) – nabór 2019
Projektowanie wnętrz – studia I stopnia (PW) – nabór 2019
Stosunki międzynarodowe – studia I stopnia (STM) nabór 2019
Transport – studia I stopnia (TRT) nabór 2019