Możliwość dofinansowania studiów ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Więcej informacji tutaj.
Koncepcja zrównoważonego projektowania nie jest alternatywą dla tradycyjnego modelu projektowania, a wskazaniem kierunku ewolucji projektowania architektonicznego w obliczu dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego. Powołaniem projektanta (architekta, projektanta wnętrz, konstruktora) jest czynne uczestnictwo w kreowaniu najlepszej przestrzeni do życia i rozwoju człowieka z szacunkiem dla otaczającego świata i zachodzących w nim procesów społecznych i środowiskowych.
Podejście do projektowania i realizowania obiektów z wykorzystaniem zrównoważonych rozwiązań powinno przebiegać wielotorowo i obejmować edukację na temat kształtowania środowiska kulturowego oraz kreowania mody na zrównoważone środowisko życia. Będzie to możliwe, jeśli wypracujemy narzędzia oceny inwestycji, które pozwolą określić stopień, w jakim obiekt spełnia kryteria zrównoważenia, co będzie równoznaczne z pozytywnym wpływem na procesy globalne, otaczającą przestrzeń i społeczność lokalną, a także oznaczać będzie niskie koszty utrzymania i zdrowe środowisko mieszkaniowe.
Architektura i budownictwo są największym sektorem gospodarki w aspekcie ekonomicznym oraz pod względem przepływu surowców. W budowle inwestuje się większość kapitału, zarówno finansowego, jak i naturalnego. Zatem rola architektury i budownictwa w kreowaniu rozwoju zrównoważonego jest istotna dla osiągania równowagi pomiędzy zdobyczami cywilizacji, potrzebami człowieka, a prawami natury i ekonomiką rozwiązań niezależnie od ich skali.
Głównym celem kierunku zrównoważone budownictwo studia podyplomowe jest uzupełnienie wiedzy w zakresie kształtowania strategii odpowiedzialnego projektowania w oparciu o cele zrównoważonego projektowaniu w środowisku architektonicznym, a także nabycie przez uczestników wysoko cenionych na rynku umiejętności efektywnego stosowania różnorodnych instrumentów zrównoważonego zarządzania inwestycjami. Studia oferowane przez naszą uczelnię kładą duży nacisk na zrównoważone projektowanie obiektów. Studia w Lublinie przygotują słuchaczy do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w rzeczywistych projektach architektonicznych.
Celem studiów podyplomowych jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności związane z diagnozowaniem problemów środowiskowych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych i organizacyjnych oraz projektowaniem i wdrażaniem efektywnych sposobów ich rozwiązywania.
Absolwenci nabędą umiejętności identyfikowania i analizowania uwarunkowań środowiskowych we współczesnym projektowaniu architektoniczno-budowlanym. Zdobędą też wiedzę pomagającą zrozumieć wpływ decyzji projektowych oraz wdrożeniowych na środowisko naturalne oraz wykształcą umiejętności niezbędne do efektywnego zarządzania inwestycją, również w jej wymiarze społeczno-środowiskowym.
Podczas zajęć będą mieli okazję zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami w nurcie nature-based solutions i niskoemisyjnymi technologiami, pogłębią wiedzę na temat gospodarki obiegu zamkniętego oraz problemów społecznych i środowiskowych.
Studia podyplomowe Zrównoważone budownictwo są przeznaczone dla:
Podejście do projektowania i realizowania obiektów z wykorzystaniem zrównoważonych rozwiązań studia podyplomowe w WSPA są doskonałym wyborem dla osób pragnących rozwijać się zawodowo i zdobyć przewagę na rynku pracy. Wskazane są dla absolwentów takich kierunków, jak architektura, budownictwo, geodezja, inżynieria środowiska, gospodarka przestrzenna i pokrewnych. Rekrutacja jest jednak otwarta dla wszystkich zainteresowanych.