Kierunek uzyskał Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego programu Akredytacji Kierunku Studiów „Studia z Przyszłością”
Stosunki międzynarodowe – co to za kierunek? To interdyscyplinarne studia, które łączą wiedzę z zakresu polityki, ekonomii i kultury. Celem kierunku Stosunki Międzynarodowe jest wykształcenie specjalisty do spraw współpracy międzynarodowej w zakresie polityki i gospodarki.
Studiując stosunki międzynarodowe, poznasz mechanizmy funkcjonowania rynku europejskiego i globalnego, przedsiębiorstw międzynarodowych, instytucji i organizacji światowych. Zasady protokołu dyplomatycznego, prawa handlowego i negocjacji biznesowych nie będą miały dla ciebie tajemnic. Wzmocnisz kompetencje językowe w języku, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim lub niemieckim.
Wybierając kierunek stosunki międzynarodowe, zyskasz szeroką wiedzę o współczesnym świecie i jego dynamice. Będziesz uczył się w wielokulturowym środowisku i już podczas studiów nawiążesz kontakty zawodowe. Stosunki międzynarodowe to kierunek, który przygotowuje studentów do pracy w globalnym środowisku.
Program studiów kładzie również nacisk na wzmocnienie soft skills, tj. m.in. umiejętność pracy w grupie, rozwiązywania konfliktów i rozwój kreatywności. Zajęcia w formie praktycznej – warsztaty, wizyty studyjne, laboratoria, symulacje, ćwiczenia stanowią 82% programu studiów. Praktyki zawodowe u naszych partnerów instytucjonalnych i biznesowych umożliwiają postawienie pierwszych kroków w życie zawodowe.
Przedmioty wymagane na maturze w procesie rekrutacji do WSPA w Lublinie:
W przypadku niewykorzystania limitu przyjęć kandydaci przyjmowani będą na podstawie złożonego kompletu dokumentów do wyczerpania limitu miejsc.
Zastanawiasz się, stosunki międzynarodowe co po tym? Nasz program oferuje liczne możliwości kariery. Przygotujemy Cię do pracy w:
Studia stosunki międzynarodowe otwierają wiele możliwości kariery. Zastanawiasz się co potem? Nasi absolwenci pracują m.in. jako analitycy, dyplomaci, specjaliści ds. międzynarodowych czy doradcy w instytucjach państwowych i organizacjach pozarządowych. Zainteresowani stosunkami międzynarodowymi mogą wybrać specjalizacje, które najlepiej odpowiadają ich zainteresowaniom zawodowym.
Absolutorium 2024 w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Z danych ONZ wynika, że w Unii Europejskiej przebywa dziś ponad 6 500 000 uchodźców wojennych z Ukrainy. 4,2 mln z nich korzysta ze statusu tymczasowej ochrony. W 1 kwartale br. liczba złożonych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej była o 30% większa, w porównaniu do 2023 r. Rozwój systemów zarządzania tym zjawiskiem jest konieczny do zachowania stabilności wspólnoty europejskiej.
W ramach specjalności rozwiniesz praktyczne kompetencje warsztatu zawodowego związanego z obsługą i wsparciem różnych grup migrantów w Polsce i UE
Absolwent specjalności znajdzie pracę w sektorze rządowym i pozarządowym, tj. instytucjach samorządu terytorialnego zajmujących się cudzoziemcami, urzędach ds. cudzoziemców, strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, strukturach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, firmach rekrutacyjnych, korporacjach międzynarodowych, firmach i instytucjach realizujących projekty współpracy transgranicznej oraz przy realizacji międzynarodowych programów edukacyjnych.
Program opracowany przy wsparciu m.in. Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, UNHCR, Urzędu Miasta Lublin, Fundacji Inicjatyw Menedżerskich, Instytutu na Rzecz Państwa i Prawa, Homo Faber, Konsulatu Czech, Konsulatu Niemiec.
Obroty towarowe handlu zagranicznego w styczniu 2024 r. były warte 121,9 mld zł w eksporcie oraz 115,7 mld zł w imporcie. Wybór tej specjalności pozwoli posiąść wiedzę z zakresu:
Po ukończeniu specjalności absolwent może znaleźć pracę w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych, w instytucjach i przedsiębiorstwach związanych z obrotem międzynarodowym, placówkach straży granicznej, firmach realizujących projekty współpracy transgranicznej, w jednostkach administracji państwowej związanych z polityką zagraniczną i gospodarczą.
Program opracowany przy wsparciu m. in. Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, UNHCR, Urzędu Miasta Lublin, Fundacji Inicjatyw Menedżerskich, Instytutu na Rzecz Państwa i Prawa, Homo Faber, Konsulatu Czech, Konsulatu Niemiec.
UWAGA!
Na studiach online zajęcia prowadzone są dwutorowo:
Nie czekaj i sprawdź plan kierunku już teraz!