fbpx
WSPA » Student » Stypendia » Stypendium Rektora

Stypendium Rektora

FAQ

Stypendium Rektora

1. Kto może ubiegać się o stypendium rektora?

Stypendium rektora mogą otrzymać:

  • Studenci, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok studiów
  • Studenci, którzy osiągnęli średnią ocen co najmniej 4,51
  • Studenci, którzy są aktualnie zapisani na studia
  • Kandydaci rozpoczynający pierwszy rok studiów, będący laureatami lub finalistami olimpiad, lub medalistami Mistrzostw Polski w sporcie, zgodnie z przepisami o sporcie
  •  

2. Jaką średnią ocen muszę mieć, aby ubiegać się o stypendium?

Minimalna średnia ocen wymagana do przyznania stypendium wynosi 4,51.

3. Czy oprócz średniej ocen muszę spełniać inne kryteria?

Oprócz średniej ocen, do punktacji mogą być wliczane osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne zdobyte w roku akademickim poprzedzającym ubieganie się o stypendium. Jednakże, osiągnięcia te nie są obowiązkowe do starania się o stypendium; można się ubiegać na podstawie wyników w nauce.

4. Czy wysoka średnia ocen gwarantuje otrzymanie stypendium?

Nie, stypendium Rektora przyznawane jest nie więcej niż 10% studentów na danym kierunku studiów. Ostateczna decyzja zależy od miejsca w rankingu, który uwzględnia zarówno średnią ocen jak i dodatkowe osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne, jeśli takie zostały przedstawione.

5. Kiedy mogę składać wnioski o stypendium?

Informacje na temat terminów składania wniosków publikowane są na stronie ogłoszeń: wspa.pl/student/stypendia/ogloszenia-stypendia oraz Aktualności. Prosimy o śledzenie tych informacji.

6. Gdzie znajdę regulamin oraz informacje dotyczące stypendium?

Regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są w zakładce „Stypendia” na naszej stronie internetowej. Można tam również znaleźć formularze do pobrania. Dodatkowo, informacje o bieżących sprawach stypendialnych znajdują się w sekcji Aktualności oraz na platformie uczelnianej. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 81 452 94 36, od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 13:00.

7. Czy mogę wysłać wniosek mailowo?

Nie, wniosek należy złożyć osobiście w pokoju 306 lub przesłać pocztą tradycyjną. Datę wpływu wniosku ustala pracownik uczelni w momencie jego złożenia lub na podstawie daty stempla pocztowego, jeśli wysyłany jest pocztą.

8. Ukończyłem studia I stopnia i planuję rozpocząć studia II stopnia na innym kierunku. Czy mogę ubiegać się o stypendium Rektora?

Tak, kierunek studiów II stopnia nie musi być taki sam jak studia I stopnia.

9. Czy podczas urlopu mogę pobierać stypendium Rektora?

Tak, stypendium może być przyznane osobie przebywającej na urlopie. Jednak nie przysługuje ono osobom, które wracają z urlopu – na przykład, osoba przebywająca na urlopie w roku akademickim 2023/24 nie może otrzymać stypendium w roku akademickim 2024/25.

10. Czy mogę otrzymywać stypendium Rektora na dwóch kierunkach?

Nie, stypendium rektora można otrzymać tylko na jednym kierunku studiów. W przypadku przyznania stypendium na więcej niż jednym kierunku, należy złożyć oświadczenie o wyborze jednego kierunku, na którym chce się otrzymywać świadczenie.

11. Czy mogę otrzymywać stypendium Rektora, mając tytuł magistra?

Nie, stypendium Rektora nie przysługuje osobom, które mają już tytuł magistra. Podobnie, osoby z tytułem inżyniera lub licencjata, które podejmują ponownie studia I stopnia, również nie mogą ubiegać się o stypendium na tym poziomie.

12. Na jaki okres przyznawane jest stypendium Rektora?

Stypendium Rektora przyznawane jest na jeden rok akademicki i wypłacane przez okres 9 miesięcy.

13. Ukończyłem studia I stopnia i rozpocząłem nowe studia I stopnia na innym kierunku. Czy mogę ubiegać się o stypendium Rektora?

Nie, zgodnie z ustawą, osoby posiadające tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera, które ponownie podejmują studia I stopnia, nie mogą ubiegać się o stypendium na tym poziomie.

14. Co oznacza przekroczenie liczby semestrów, po których nie przysługuje stypendium?

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium przysługuje, jeśli nie przekroczono 12 semestrów studiowania, z limitem 9 semestrów dla studiów I stopnia i 7 semestrów dla studiów II stopnia. Liczone są wszystkie semestry, nawet jeśli nie zostały ukończone. Na przykład, jeśli zrekrutowałeś się na studia i zrezygnowałeś po 2 miesiącach, liczy się to jako 1 semestr. Pracownik działu stypendialnego sprawdza historię studiowania w programie ministerialnym i oblicza liczbę semestrów na podstawie raportów oraz informacji we wniosku.

Skip to content