WySPA kwalifikacji i umiejętności – zintegrowany program rozwoju uczelni realizowany
od 01.04.2018 do 30.09.2022
“WySPA kwalifikacji i umiejętności – zintegrowany program rozwoju uczelni” opiera się na dogłębnej analizie SWOT Uczelni, której wyniki wskazały kierunki opracowania kompleksowego zintegrowanego programu jej rozwoju. Znalazły one odniesienie w niniejszym projekcie. Zakład on kilka równorzędnych ścieżek obejmujących z jednej strony: modyfikację i opracowanie program kształcenia na kierunku Transport poprzez uruchomienie nowej ścieżki kształcenia “Systemy bezzałogowe w transporcie” (20 U), która to ścieżka odpowiada na potrzeby społeczno-gospodarcze zarówno na poziomie krajowym jak i lokalnym, uruchomienie i realizację w języku angielskim programu kształcenia na kierunku Architektura. Z drugiej strony natomiast projekt skupia się na bezpośrednim wsparciu (175 S) studentów ostatnich 4 semestrów poprzez realizację programów rozwoju kompetencji (informatycznych, językowych, komunikacyjnych, zawodowych i analitycznych) opartych o certyfikowane szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji (Inżynieria projektowania komputerowego CAD2 CAD3, Administrator sieci CISO, EBC*L) oraz zajęcia w zespołach projektowych. Te działania będą wsparte poprzez działalność Akademickiego Biura Karier (350 porad), oraz systemowy rozwój Uczelni w postaci doskonalenia kadry dydaktycznej i zarządczo-administracyjnej oraz zakup i wdrożenie informatycznego narzędzia do zarządzania uczelnią, która wpłynie na poprawę jakości działania i kształcenia.
1. DARMOWE studia anglojęzyczne dla 20 osób, w tym min. 10 cudzoziemców.
realizacja programu kształcenia w języku obcym skierowanego zarówno do studentów z Polski jak i cudzoziemców – obejmujący 7 semestrów (cały cykl kształcenia).
2. DARMOWE STUDIA w język polskim na TRANSPORCIE – ścieżka kształcenia „Systemy bezzałogowe”
Opracowana zostanie nowa ścieżka kształcenia “SYSTEMY BEZZAŁOGOWE W TRANSPORCIE” na kierunku Transport, która obejmie 20 studentów/ek (3K;17M) WNK – kierunek Transport (profil praktyczny) obejmujący 7 semestrów (cały cykl kształcenia)
Rekrutacja trwa! Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy przyjmujemy w Dziale Projektów – pokój 309 i 313.
05. 2018 – 07.2019 (I edycja),
10.2019 – 07.2020 (II edycja),
10.2020 – 07.2021 (III edycja)
Wsparciem zostaną objęci studenci, którym do zakończenia kształcenia pozostają maksymalnie 4 semestry. Kierunek Administracja (A): 5 os. (4K), Dziennikarstwo (DZ): 10 os. (8k), Finanse i rachunkowość (FiR): 20 os. (15k), Stosunki m-dowe (STM): 20 os. (18k), Zarządzanie (Z): 50 os. (20k): (łącznie sem. III/IV 60 os., sem. V/VI: 45 os.) Na WNT: kierunek: Architektura (Ar): 14 os. (5k), kierunek Transport (T): 16 os. (3k), Informatyka (I): 40 os. (8k) : (łącznie sem. III/IV 28 os., sem. V/VI: 32 os., VII: 11 os.).
MODUŁ OBEJMUJE DARMOWE:
ETAP I – BILANS KOMPETENCJI (KD25) (III edycje) – 175 os. (81K) x 4h = 700h. Prowadzi psycholog i/lub doradca zawodowy
– Wstępny (350h)
– Końcowy (350h)
ETAP II – Podnoszenie kompetencji, kwalifikacji (co najmniej 2 spośród kompetencji/kwalifikacji wskazanych w KD23).
1. językowe – 175 os. 81k. Practical English training, szkolenie z metodą projektową w celu synergii nauki jęz. ang (słownictwa fachowego) i umiejętności pracy zespołowej plus symulacja rozmowy kwalifikacyjnej po ang. z udziałem praktyków. Szkolenie zakończenia egzaminem (przed-testy wstępne) i certyfikacją wg standardu TOIEC/TELC/równoważnego, oraz indywidualne konwersacje z native speakerem.
2. zawodowe – certyfikowane szkol. prowadzące do uzyskania kwalifikacji i/lub zajęcia warsztatowe kształtowania kompetencje (KD24), (wg standardu VCC/równoważnego) dla U (84os):
a) INŻYNIERIA PROJEKTOWANIA KOMPUTEROWEGO CAD2Di3D,
b) ADMINISTRATOR SIECI CISCO,
c) Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych EBC*L przygot. do egzaminu i uzyskania certyfikatu EBC*L
– powstaną zespoły projektowe (18 zespołów projektowych)
3. wizyty studyjne u pracodawców – interdyscyplinarna wizyta studyjna dla 175 os, , 2-dniowa wzmacniająca kompleksowo i łącznie uwzględnione w P kompetencje: komunikacyjne, przedsiębiorczość, zawodowe.
4. informatyczne (60 os.)
a) Nauka programowania i język Java
b) Programowanie w języku C++
5. komunikacyjne – Trening komunikacyjny – zajęcia praktyczne w formie projektowej, w tym zespołów projektowych
I. DIAGNOZA KOMPETENCJI U/ INDYWIDUALNE PORADNICTWO ZAW. – z zastosowaniem narzędzi do badania komp. 300 usług (PESEL) Poradnictwo indywidualne obejmuje 6-15 h pracy indywidualnej z U – śr. 10 h/os. ; indywidualne spotkania, warunki zapewniające poufność; kompleksowe wsparcie prowadzące do rozwiązania problemu zawodowego;
II. PORADNICTWO W ZAKRESIE ZAKŁADANIA DZIAŁ GOSPODARCZEJ I KREOWANIA POSTAW PRZEDSIĘBIORCZYCH
a) praca indywidualna z U – śr. 5 h; indywidualne spotkania, warunki zapewniające poufność; kompleksowe wsparcie prowadzące do rozwiązania problemu.;
b) organizowanie spotkań z pracodawcami 2/kwartał = 16 szt we współpracy z organizacją pracodawców (LEWIATAN) i NGO – współpraca biura karier WSPA z instytucjami rynku pracy oraz równolegle z NGO i organ. pracodawców.
III. GROMADZENIE, AKTUALIZACJA I PRZEKAZYWANIE U INFORMACJI O RYNKU PRACY I MOŻLIWOŚCIACH PODNOSZENIA KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH. Uczelnia uzyska wiedzę o zawodowych losach absolwentów uczestnicz. w P w ciągu 12 mcy po zakończeniu przez nich kształcenia.
IV.UDZIAŁ W TARGACH PRACY: 3* rok=6; współorganizacja z pracodawcami i NGO akademickich targów pracy 1/rok=4; współpraca przy organizacji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery:1/rok=4; współpraca przy monitorowaniu losów absolwenta;
– darmowe szkolenia i studia podyplomowe
Ścieżka 1 – kompetencje dydaktyczne pracowników WSPA – zdobyte przez kadrę kompetencje zostaną wykorzystane w ramach prowadzonych zajęć ze studentami przez co najmniej jeden semestr.
– umiejętności dydaktyczne
– umiejętności informatyczne
– prowadzenie dydaktyki w języku obcym
– zarządzanie informacją
Ścieżka 2 – kompetencje zarządcze kadr kierowniczych i administracyjnej WSPA
– zarządzanie zespołem
– zarządzanie finansami
W opracował również katalog szkoleń do wyboru, które zostaną dobrane po indywidualnej analizie kompetencyjnej (minimum 16h).
Załącznik Samoocena-kompetencji-standardowych
Plany zajęć semestr 2019/2020
Transport – Systemy bezzałogowe – st II – semestr zimowy
Architektura w języku angielskim Architecture III semester
INFORMACJA!
Egzamin TGLS w ramach projektu „WySPA kwalifikacji i umiejętności – zintegrowany program rozwoju uczelni” dla Uczestników Kursu języka angielskiego przygotowującego do egzaminu na poziomie C1 odbędzie się w dniu 23.01.2020r. od godziny 16:00 w Sali 120 na terenie WSPA w Lublinie.