fbpx

Jubileuszowy Rok WSPA – podsumowanie

Mijający rok jest dla społeczności WSPA wyjątkowy – Uczelnia świętuje w nim bowiem 25 lat istnienia! Już od ćwierć wieku WSPA pomaga młodym ludziom rozwijać się i zdobywać wiedzę. Daje narzędzia do dostrzegania szans tam, gdzie inni widzą bariery. Kształci w oparciu o wskazówki specjalistów z firm-partnerów, a naukowców uzupełniają praktycy z doświadczeniem zawodowym. Odejście od tradycyjnego sposobu nauczania jest dla WSPA kluczem do sukcesu absolwentów, którzy potrafią myśleć nieszablonowo i wpływać na rzeczywistość.

W jubileuszowym roku WSPA otworzyła trzy nowe laboratoria informatyczne, współpracując z topowymi firmami: Lingaro, Pyramid Games i Capgemini. To miejsca, gdzie Studenci mogą realizować praktyczne zadania i rozwijać swoje umiejętności i pasje.

Świętowanie jubileuszu to także konferencje, organizowane z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego. Wśród najważniejszych można wymienić cztery poniższe:

Kreatywne laboratoria przyszłości” – konferencja odbyła się w styczniu, a jej tematyką był game jam. Specjaliści branży (Patryk Gałach, Michał Sieńko, Robert Miedziocha) podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat tworzenia gier w ograniczonym czasie, a następnie poprowadzili warsztaty, dając uczestnikom szansę wykazania się. Tematyka warsztatów obejmowała prototypowanie gier, crash course unity oraz tworzenie assetów 3d w blenderze. Nadzór nad organizacją wydarzenia sprawowała Dziekan Kierunku Informatyka dr inż. Michalina Gryniewicz-Jaworska.

Informatyka jest Kobietą – wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, zorganizowane wspólnie z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. W ramach wydarzenia odbyły się prelekcje na temat kariery kobiet w IT, liczne panele dyskusyjne o przedsiębiorczości i innowacji, a także warsztaty zarządzania własnym potencjałem. Dodatkowo uczestnicy mogli skorzystać z masażu karku i głowy, przeprowadzenia analizy składu ciała oraz zbadania stanu skóry. Prelegentki podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem w branży, z pewnością inspirując i motywując niejedną kobietę.

Pierwszy kwartał 2023 roku WSPA zakończyła konferencją Przedsiębiorczość i Administracja – 25 Lat Współpracy”, organizowanej z Lokalną Grupą Działania na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego „Kraina wokół Lublina” oraz Fundacją Inicjatyw Menedżerskich. Tego dnia Uczelnia stała się przestrzenią do spotkań i rozmów przedstawicieli samorządu i biznesu województwa lubelskiego. Uczestnicy dyskutowali o tym, jak przedsiębiorcy mogą radzić sobie w czasach kryzysu i jak zabezpieczać swój dorobek. Przedstawione zostały także możliwości wsparcia przedsiębiorców ze środków unijnych.

W tym roku WSPA była także gospodarzem Wojewódzkiej Konferencji Kreatywność w dobie cyfryzacji organizowanej z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konferencja miała na celu zaprezentowanie najnowszych trendów i narzędzi związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w procesie nauczania. Wydarzenie z pewnością przyczyniło się do podniesienia jakości nauczania w regionie lubelskim oraz przygotowania uczniów do wyzwań cyfrowego świata.

Tradycją placówek oświatowych jest organizacja Dnia Otwartego, podczas którego zainteresowani mogą porozmawiać z wykładowcami, zwiedzić przestrzenie szkoły i wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Dzień Otwarty WSPA miał miejsce 4 kwietnia. Tego dnia uczniowie szkół średnich z Lublina mieli możliwość doświadczyć atmosfery i wypróbować metod kształcenia oferowanych przez WSPA.

W kwietniu WSPA rozszerzyła także swoją działalność, otwierając Niepubliczne Przedszkole Akademickie w Kraśniku „Wyspa Malucha”. Przedszkole utworzone zostało w ramach projektu „Czas na przedszkole” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ofercie przedszkola są innowacyjne pomoce dydaktyczne, np. magiczny dywan, publikacje, gry mające na celu rozpoznawanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci. Dzieci mają możliwość korzystania z dodatkowych zajęć (angielski, zajęcia gimnastyczne, w tym korekcyjno-kompensacyjne), które będą prowadzone z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci objętych wsparciem. Przedszkole świetnie prosperuje i cały czas przyjmuje nowe dzieci.

Rok akademicki 2022/2023 społeczność WSPA zakończyła Piknikiem na WySPIE. Piknik był okazją do wspólnego świętowania przy muzyce, tańcu, dobrym jedzeniu, atrakcjach dla dzieci i interesujących stoiskach informacyjnych partnerów wydarzenia. Wszystkie stoiska były niesamowite, konkursy i atrakcje na wysokim poziomie, a to wszystko przyczyniło się do wspaniałej atmosfery panującej tego popołudnia przy Bursaki 12.

Z okazji swojego jubileuszu WSPA uruchomiła nowe kierunki kształcenia:

Pielęgniarstwo, dla którego przygotowane zostały nowoczesne przestrzenie edukacyjne;

MBA w IT i MBA w Administracji Publicznej, których programy opracowane zostały w porozumieniu z czołowymi firmami z branż.

W związku z otwarciem nowych kierunków odbyło się wiele interesujących spotkań, debat, w tym jedna szczególna: Lubelska WySPA IT – kompetencje przyszłości menadżerów branży IT. Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na stanowiska kierownicze w branży IT? Jakie są obecne trendy w obszarze technologii informacyjnych? Czy obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów IT z wykształceniem MBA? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy debaty – liderzy i eksperci branży IT.

Kolejny rok akademicki Uczelnia rozpoczęła Jubileuszową Inauguracją Roku Akademickiego 2023/2024 w dniu 5 października. W tym szczególnym dniu ze Studentami  świętowali przedstawiciele Województwa Lubelskiego, Miasta Lublin, duchowieństwa, przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego, a nawet jeden z założycieli WSPA – Pan Guillermo Mimica. Wyjątkowym punktem programu tegorocznej Inauguracji było wręczenie profesury dr inż. Radosławowi Marciniakowi. Następnie Profesor Radosław Marciniak wygłosił wykład inauguracyjny pt. „25 lat udziału WSPA w transformacji społeczno-gospodarczej Lublina i regionu czyli historia w trzech częściach”.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu była uroczysta GALA 25-LECIA WSPA, która odbyła się 27 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Ten wieczór był okazją do świętowania wyjątkowej historii instytucji edukacyjnej, jej osiągnięć i wpływu na kształtowanie przyszłości studentów. To wydarzenie, które nie tylko upamiętniło przeszłość i osoby, które tworzyły historię WSPA, ale także nakreśliło wizję Uczelni na przyszłość. Wśród przybyłych Gości znaleźli się lubelscy włodarze, uznani profesorowie z Lubelszczyzny, członkowie kadry akademickiej WSPA, absolwenci WSPA oraz partnerzy naszej instytucji. Galę uświetniła muzyka kwartetu smyczkowego AMBITUS oraz występ specjalny artystów MULTIVISUAL.

Pod koniec roku WSPA nie zwalniała tempa: wraz z Wydziałem Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Lublin, z Wydziałem Artystycznym UMCS oraz firmą Orange zakończyła realizację projektu kreatywnego w ramach programu MATCH. Dzięki tej inicjatywie studenci kierunku Projektowanie wnętrz studia WSPA pod okiem Dziekan kierunku dr Małgorzaty Michalskiej-Nakoniecznej mieli możliwość podjęcia się zadań projektowych, które nie tylko rozwinęły ich umiejętności, ale także wprowadziły ich w dynamiczny świat zawodowy. Od strony merytorycznej uczestników projektu wspierała wykładowczyni WSPA – mgr inż. arch. Magdalena Znamierowska oraz mgr Michał Ćwiek, wykładowca Wydziału Artystycznego UMCS.

Dobiegł końca także projekt „WySPA dostępności”, który Uczelnia realizowała od 2020 roku ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. W ramach projektu 13 grudnia odbyła się konferencja „Projektowanie uniwersalne. Współczesne wyzwania„. Wydarzenie rozpoczęło się prelekcjami mgra inż. arch. Rafała Sadownika i mgra Macieja Knapa, którzy fascynująco przybliżyli uczestnikom temat dostępności architektonicznej. Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli wybitni goście: mgr inż. arch. Michał Hegemajer – Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, mgr inż. arch. Wojciech Bielecki – Prezes SARP Lublin, mgr inż. arch. Robert Kępa – architekt, właściciel biura projektowego skim_studio i wykładowca WSPA oraz mgr inż. arch. Aleksandra Kasprzak-Kożuchowska – architekt, projektant i wykładowca WSPA.

Grudzień był także czasem przygotowywania się do Świąt Bożego Narodzenia – podczas Świątecznego Pokazu Filmowego oraz Spotkania ŚwiątecznegoTe dwa wydarzenia były okazją do wspólnego spędzenia czasu, uczestniczenia w warsztatach decoupage, ubierania choinki, pamiątkowych sesji świątecznych w fotospocie, w atmosferze radości i wzruszeń.

Z pewnością rok 2023 dla WSPA to nie tylko czas świętowania przeszłości, ale także aktywnego zaangażowania się w dzisiejsze wyzwania edukacyjne i społeczne. W tym wyjątkowym roku Uczelnia z dumą kształci na 8 kierunkach studiów licencjackich, 5 kierunkach studiów inżynierskich, 5 kierunkach studiów magisterskich, 1 kierunku studiów jednolitych magisterskich oraz 32 kierunkach studiów podyplomowych. Aktywnie współpracuje z ponad 150 firmami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Odważnie patrzy w przyszłość. Ma kreatywne plany na następne lata, których hasłem przewodnim będzie „Kształcimy Praktyków Przyszłości”. A Was, drodzy Studenci, Pracownicy, Partnerzy, Kandydaci oraz Przyjaciele WSPA zaprasza do wspólnej realizacji tych planów!

Jubileuszowy Rok WSPA – podsumowanie

Skip to content