Studiuj za 450 zł miesięcznie
Możliwość dofinansowania studiów ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Więcej informacji tutaj.
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Obecnie jestem pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, do 2015 roku pracowałam w jako adiunkt w Instytucie Socjologii UMCS w Lublinie.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej i Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Autorką ponad 40 publikacji naukowych z zakresu polityki społecznej, pracy socjalnej, zarządzania strategicznego, demografii.
Realizuję badania naukowe w obszarze pomocy społecznej, diagnozowania problemów społecznych, ekonomii społecznej, instytucji ochrony zdrowia oraz badania jakości usług instytucji publicznych, w tym reintegracji społecznej i edukacji.
We wrześniu 2019 roku weszła w życie Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Celem ustawy jest poprawa warunków życia i funkcjonowania obywateli ze szczególnymi potrzebami, którzy są narażeni na marginalizację lub dyskryminację m.in. ze względu na niepełnosprawność lub obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby. Ustawa jest kluczowym elementem rządowego programu „Dostępność Plus”, który rząd przyjął 17 lipca 2018 r.
Sektor publiczny jest zobowiązany do zapewnienia co najmniej minimalnej dostępności, która zagwarantuje dostępność podmiotu publicznego. Podmiot publiczny zapewnia dostępność przez stosowanie uniwersalnego projektowania nowych rozwiązań lub racjonalnych usprawnień w usuwaniu istniejących barier. Minimalne wymagania obejmują zapewnienie w instytucjach publicznych:
Za koordynację wdrażania ustawy odpowiedzialny jest minister ds. rozwoju regionalnego przy pomocy Rady Dostępności – organu opiniodawczo-doradczego w sprawach dostępności. Ponadto, każdy organ władzy publicznej (w tym administracji rządowej i samorządowej oraz kontroli państwowej i ochrony prawa), a także sądy i trybunały – wyznaczą co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję menadżera ds. dostępności.
Ustawa przewiduje sankcje za brak realizacji zasady dostępności. Na podmioty publiczne, które nie spełnią minimalnych wymagań w zakresie dostępności, przysługiwać będzie skarga na brak dostępności. W celu jej złożenia, osoba ze szczególnymi potrzebami będzie musiała najpierw zawnioskować o zapewnienie jej dostępności, a dopiero brak lub niewłaściwa reakcja ze strony podmiotu publicznego umożliwia złożenie skargi do Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozytywne rozpatrzenie skargi może skutkować nakazem zapewnienia dostępności, a niewywiązanie się z tego – nałożeniem kary pieniężnej.
W ustawie przewidziano nieobowiązkową certyfikację – służącą poprawie dostępności – dla podmiotów prywatnych i organizacji pozarządowych. Podmioty prywatne i organizacje pozarządowe, które zdecydują się na audyt, potwierdzający ich dostępność w certyfikacie będą mogły uzyskać 5 proc. zniżkę we wpłatach przekazywanych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rozwiązania te powinny zachęcać firmy prywatne do zadbania o swoją dostępność.
Od 30 września 2020 r. w organach administracji rządowej i samorządowej, organach w kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądach i trybunałach powinni zostać wyznaczeni koordynatorzy dostępności. Oznacza to, że już teraz m.in. w urzędzie gminy, powiatu czy w sądzie osoba ze szczególnymi potrzebami będzie mogła poprosić koordynatora o pomoc w rozwiązywaniu problemów z brakiem dostępności do urzędu czy sądu i możliwości załatwienia swoich spraw urzędowych. Dane kontaktowe do koordynatora powinny znajdować się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej podmiotu publicznego.
*Blended learning – forma mieszana edukacji na odległość, łącząca zajęcia tradycyjne (około 2- 3 zjazdy w semestrze w siedzibie uczelni) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie
Zasady rekrutacji
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji zamieszczone są tutaj.
Warunki ukończenia studiów
Warunkiem ukończenia studiów jest aktywny udział w zajęciach, wykazanie się właściwym poziomem wiedzy oraz uzyskanie wymaganych zaliczeń i egzaminów przewidzianych w programie studiów.
Dodatkowo każdy słuchacz opracuje w ramach pracy dyplomowej projekt – plan zwiększania dostępności w instytucji.
Dokument ukończenia studiów
Absolwenci otrzymują przewidziane ustawą świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Dodatkowe informacje
WSPA zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie.
Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby zgłoszeń.
Szczegółowy harmonogram studiów zostanie przygotowany po zakończeniu procesu rekrutacji.
Zagadnienia wprowadzające
Rola współpracy trójsektorowym ze szczególną rolą w rozwoju lokalnym
Zmiana społeczna z perspektywy procesu integracji społecznej
Społeczny obraz osób ze szczególnymi potrzebami – przeszłość i teraźniejszość
Idea Projektowania Uniwersalnego – zasady i narzędzia
Edukacja włączająca
Elementy prawa w kontekście zapewniania dostępności
Wymiar globalny, europejski i krajowy
Dostępność architektoniczna i techniczna
Przeprowadzenie audytu dostępności architektonicznej i opracowywanie raportu
Standardy dostępności
Wymogi ewakuacyjne osób ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność cyfrowa
Standard WCAG 2.1 / Web Content Accessibility Guidelines
Dostępność komputerów i urządzeń mobilnych
Tworzenie dostępnych dokumentów
Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Podstawy obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami
Narzędzia
Praktyczne zastosowanie
Diagnoza potrzeb społecznych w społeczności lokalnej w logice łańcucha dostępności
Monitoring instytucji publicznych w zakresie dostępności
Monitoring architektoniczny, cyfrowy, komunikacyjno-informacyjny, społeczny
Projektowanie uniwersalne w zatrudnieniu, Aspekty prawne i finansowe zatrudniania osób z niepełnosprawnościami
Dostosowanie miejsc pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Design Thinking w kontekście projektowania uniwersalnego
Edukacja, informacja i promocja włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami w społeczności lokalnej
Przygotowanie pracy dyplomowej/projekt – plan zwiększania dostępności w instytucji
Łączna liczba godzin: 184
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się bez egzaminów wstępnych.
Liczba osób na kierunku Projektowanie uniwersalne – koordynator dostępności jest ograniczona
– o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji zamieszczone są tutaj.
Opłata wpisowa: 200 zł
(Absolwenci WSPA zwolnieni są z opłaty wpisowej)
Płatność miesięczna (10 rat): 450 zł
Opłata semestralna: 2 050 zł
Opłata roczna: 4 100 zł
Promocja „Absolwenci WSPA studiują z 10% zniżką” dotyczy Absolwentów WSPA tzn. absolwentów studiów wyższych, studiów podyplomowych, którzy złożą wymagane w procesie rekrutacyjnym dokumenty i zostaną zakwalifikowani na studia podyplomowe w roku akademickim 2022/2023. Promocja polega na obniżeniu czesnego na I roku studiów o 10%.
Promocja „Absolwenci WSPA studiują z 10% zniżką”:
Czesne z uwzględnieniem promocji „Absolwenci WSPA studiują z 10% zniżką”: 10%
Czesne z uwzględnieniem promocji „Absolwenci WSPA studiują z 10% zniżką” oraz „Dodatkowe 5%”:
10% + 5%
Promocja „Dodatkowe 5%” dotyczy kandydatów, którzy zostaną zakwalifikowani na studia podyplomowe w semestrze zimowym/letnim roku akademickiego 2022/2023 oraz uregulują czesne z góry za rok zgodnie z ustalonym harmonogramem. Promocja polega na obniżeniu czesnego o 5% na I i II semestrze studiów.
Promocja „Dodatkowe 5%”:
Czesne z uwzględnieniem promocji „Dodatkowe 5%”: 5%
Czesne z uwzględnieniem promocji „Dodatkowe 5%” oraz „Absolwenci WSPA studiują z 10% zniżką”:
10% + 5%
Promocja „Studia podyplomowe dla przedsiębiorstw i instytucji” dotyczy instytucji, które zgłoszą swoich pracowników na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w roku akademickim 2022/2023 i złożą pisemne oświadczenie o dofinansowaniu studiów. Promocja polega na obniżeniu czesnego o:
Promocja „Studia podyplomowe dla przedsiębiorstw i instytucji” nie łączy się z innymi Promocjami w zakresie opłat za studia, obowiązującymi w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w roku akademickim 2022/2023.
Promocja dla kandydatów na studia wyższe prowadzone w języku polskim polega na zwolnieniu z opłaty wpisowej Absolwentów studiów wyższych i podyplomowych WSPA
Zwolnienie z opłaty wpisowej łączy się z innymi ofertami promocyjnymi w zakresie opłat za studia, obowiązującymi w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w roku akademickim 2022/2023.