fbpx

VI Międzynarodowa Konferencja „Granica polsko-ukraińska. Szansa czy bariera rozwoju?”

Zdjęcie z międzynarodowej konferencji

12 i 13 grudnia 2022 roku w WSPA w Lublinie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, związanych z dyplomacją oraz gospodarką w wymiarze międzynarodowym.

VI Międzynarodowa Konferencja „Granica polsko-ukraińska. Szansa czy bariera rozwoju?”, zorganizowana przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, połączyła przedstawicieli wielu środowisk. Przez dwa dni uczestnicy obradowali w celu m.in. wypracowania rozwiązań w zakresie zwiększenia przepustowości granicy czy poprawy efektywności transportu kolejowego i drogowego.

Pierwszego dnia odbył się briefing prasowy z udziałem mediów ogólnopolskich. Na tematy związane z usprawnieniami w zarządzaniu granicą polsko-ukraińską zabrali głos przedstawiciele rządów obu stron, którzy zaszczycili konferencję swoją obecnością:

  • Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, Minister ds. Terytoriów Czasowo Okupowanych Ukrainy, Przewodnicząca ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej,
  • Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii w polskim rządzie, przewodniczący polskiej części Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej,
  • Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Premier Wereszczuk odbyła też spotkanie bilateralne z Pawłem Szefernakerem, sekretarzem stanu w MSWiA i pełnomocnikiem rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Następnie rozpoczęto sesję inauguracyjną, w której poza wymienionymi wyżej przedstawicielami władz Polski i Ukrainy, udział wzięli także:

  • Marzenna Guz-Vetter, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce,
  • Lech Antoni Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Janusz Władyczak, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych,
  • Bogdan Łukasik, prezes zarządu Modern Expo.

W konferencji uczestniczyli też przedstawiciele lubelskich władz lokalnych i samorządowych:

  • Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski,
  • Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek Województwa Lubelskiego,
  • dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Po obradach trwających do późnych godzin popołudniowych, premier Wereszczuk odwiedziła jeszcze siedzibę Spilno Lublin, po której oprowadziła ją dr Maria Mazur, dziekan kierunku Stosunki międzynarodowe w WSPA.

Tematyka drugiego dnia obrad związana była z wyzwaniami stojącymi przed transportem drogowym i kolejowym. Dyskutowane były m.in. kwestie umowy o liberalizacji przewozów drogowych pomiędzy UE i Ukrainą, zniesienie zezwoleń w przewozach drogowych w ruchu dwustronnym i tranzytowym na rok z możliwością przedłużenia, skuteczność w rozwiązywaniu problemu kolejek na granicy, poprawa bezpieczeństwa i komfort pracy. Zaprezentowano także terminal przeładunkowy Mościska oraz omówiono bieżące i przyszłe potrzeby przewozowe kolei ukraińskich w relacjach z Unią Europejską.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ambasady Ukrainy w RP, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się pod linkiem: https://pol-ukr.com/granica/?v=9b7d173b068d.

Linki do relacji mediów:

INTERIA

LUBELSKI URZĄD WOJEWÓDZKI

LUBLIN112

MINISTERSTWO ROZWOJU I TECHNOLOGII

MONEY.PL

POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU

POLSKIE RADIO LUBLIN

POLSKIE RADIO LUBLIN (WIDEO)

PROPERTY NEWS

RADIO CENTRUM

UKRINFORM

URZĄD MIASTA LUBLIN

WPROST

 

 

 

Skip to content