fbpx

Jakie są w Polsce stopnie naukowe i jak je osiągnąć?

Stopnie naukowe są ważnym elementem kariery akademickiej i świadczą o osiągnięciach oraz kompetencjach naukowca. W Polsce istnieją dwa stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego, a także jeden tytuł naukowy – profesora. Zdobycie każdego z nich wiąże się ze spełnieniem określonych wymagań i przejściem odpowiednich procedur. W tym artykule przedstawimy, jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce oraz jak przebiega ścieżka ich uzyskiwania. Jeśli jesteś zainteresowany karierą naukową lub po prostu chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat, koniecznie czytaj dalej!

Stopień doktora – ważny krok w karierze naukowej

Stopień doktora jest pierwszym stopniem naukowym, jaki można uzyskać w Polsce po ukończeniu studiów wyższych. Aby go zdobyć, należy posiadać tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny oraz przejść postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora, które obejmuje:

  • Zdanie egzaminów doktorskich okreÅ›lonych przez radÄ™ jednostki naukowej (np. radÄ™ wydziaÅ‚u uczelni)
  • Przedstawienie i obronÄ™ rozprawy doktorskiej, która powinna stanowić oryginalne rozwiÄ…zanie problemu naukowego oraz wykazywać ogólnÄ… wiedzÄ™ teoretycznÄ… kandydata w danej dyscyplinie

Przygotowanie rozprawy doktorskiej odbywa się pod opieką promotora i trwa zazwyczaj około 4 lat w ramach studiów doktoranckich lub szkoły doktorskiej. Stopień doktora nadawany jest w określonej dziedzinie nauki i dyscyplinie naukowej przez uprawnione do tego jednostki, takie jak uczelnie, instytuty PAN, instytuty badawcze czy międzynarodowe instytuty naukowe.

Habilitacja – kolejny etap rozwoju naukowego

Po uzyskaniu stopnia doktora kolejnym krokiem w karierze akademickiej jest zdobycie stopnia doktora habilitowanego. Postępowanie habilitacyjne można wszcząć po uzyskaniu znacznego dorobku naukowego lub artystycznego, a także po przedstawieniu dzieła habilitacyjnego, które wnosi istotny wkład w rozwój określonej dyscypliny.

Stopień doktora habilitowanego nadaje się osobie, która posiada stopień doktora i wykazuje się istotną aktywnością naukową, realizowaną w więcej niż jednej uczelni, instytucji naukowej lub instytucji kultury. Postępowanie habilitacyjne przeprowadzane jest przez komisję habilitacyjną, powołaną przez Radę Doskonałości Naukowej, a jego elementem jest m.in. kolokwium habilitacyjne.

Uzyskanie habilitacji otwiera drogę do samodzielności naukowej i umożliwia ubieganie się o stanowiska profesora uczelni lub profesora instytutu. Jest to także warunek konieczny do wszczęcia postępowania o nadanie tytułu profesora.

Tytuł profesora – najwyższe wyróżnienie w świecie nauki

Tytuł profesora jest najwyższym i jedynym tytułem naukowym nadawanym w Polsce. Może się o niego ubiegać osoba, która posiada stopień doktora habilitowanego oraz wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Tytuł ten nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek Rady Doskonałości Naukowej.

Postępowanie w sprawie nadania tytułu profesora obejmuje ocenę dorobku naukowego kandydata przez pięciu recenzentów, w tym czterech spoza jednostki zatrudniającej kandydata. Po uzyskaniu pozytywnych recenzji wniosek trafia do Rady Doskonałości Naukowej, która podejmuje uchwałę o przedstawieniu kandydata do tytułu profesora.

Nadanie tytułu profesora jest ukoronowaniem kariery naukowej i świadczy o najwyższych kompetencjach oraz osiągnięciach w danej dziedzinie. Osoby z tym tytułem cieszą się dużym autorytetem w środowisku akademickim i często pełnią bardzo ważne funkcje w instytucjach naukowych.

Tytuły zawodowe – potwierdzenie kwalifikacji po studiach

Oprócz stopni i tytułów naukowych, w polskim systemie szkolnictwa wyższego istnieją również tytuły zawodowe, które potwierdzają uzyskanie określonych kwalifikacji po ukończeniu studiów. Tytuły zawodowe nadawane są przez uczelnie po spełnieniu wymagań programowych i zdaniu egzaminu dyplomowego. Wśród tytułów zawodowych możemy wyróżnić:

  • Licencjat – nadawany po ukoÅ„czeniu studiów pierwszego stopnia (studiów licencjackich), trwajÄ…cych zazwyczaj 3-4 lata.
  • Inżynier – nadawany po ukoÅ„czeniu studiów pierwszego stopnia o profilu technicznym lub rolniczym, trwajÄ…cych zazwyczaj 3,5-4 lata.
  • Magister – nadawany po ukoÅ„czeniu studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich, trwajÄ…cych zazwyczaj 1,5-2 lata po studiach licencjackich lub 4-6 lat w przypadku jednolitych studiów magisterskich.
  • Magister inżynier – nadawany po ukoÅ„czeniu studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich o profilu technicznym, lub rolniczym.
  • Lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, farmaceuta – tytuÅ‚y zawodowe uzyskiwane po ukoÅ„czeniu odpowiednich jednolitych studiów, trwajÄ…cych zazwyczaj 5-6 lat.

Tytuły zawodowe stanowią potwierdzenie zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania określonego zawodu. Ich uzyskanie otwiera drogę do kariery zawodowej lub dalszego rozwoju naukowego poprzez studia doktoranckie i zdobywanie kolejnych stopni naukowych.

Sprawdź ofertę edukacyjną WSPA!
Skip to content