Pamiętajcie posługujemy się czterema językami – polski, angielski, ukraiński, rosyjski
Kontakt:
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
ul. Bursaki 12
20-150 Lublin
Biuro Samorządu Studenckiego WSPA (parter, przy windzie)
e-mail: pomocwspa@wspa.pl
Strona będzie ulegać sukcesywnej rozbudowie. Poniżej znajdziecie kilka aktualnie najważniejszych spraw.
Wspieramy zbiórkę organizowaną przez Organizację pozarządową „Ogólnoukraińska publiczna organizacja osób niepełnosprawnych „Prahnennia” (ГО „Всеукраїнська громадська організація людей з інвалідністю ” Прагнення „) Miasto Browary, Przedstawiciel: Viktoria Topiha.
Zbiórka odbędzie się ❗❗ 04.03.2022 r. oraz 07.03.2022 r. od godz. 10:00 do 16:00❗❗
Pilnie prosimy o przynoszenie artykułów tylko z listy poniżej (nowych lub niezużytych) tj. :
1. Ciepłe ubrania.
2. Pieluchy dla dorosłych w rozmiarach 2-4.
3. Jednorazowe podkłady.
4. Prześcieradła wodoodporne.
5. Baseny sanitarne.
7. Materace przeciwodleżynowe.
8. Poduszki przeciwodleżynowe.
9. Chusteczki nawilżane.
10. Ciepłe koce.
11. Witaminy.
12. Odżywianie: suche racje żywnościowe, mieszanki dla ciężko chorych itp.
13. Leki: przeciwodleżynowe (maści, plastry itp.); antybiotyki; opatrunki; plastry; antydepresanty; środki przeciwwirusowe; środki przeczyszczające; woda utleniona; chlorheksyna; rękawiczki jednorazowe; Enbrel myclic (etanerspt) itp.
Artykuły prosimy zostawiać w Biurze Samorządu Studenckiego WSPA (parter, przy windzie).
Poniższy poradnik jest autorstwa Homo Faber. Uprzejmie prosimy o dokładne przeczytanie tych instrukcji.
„Bardzo prosimy o przeczytanie krótkiego poradnika zanim zrobicie krok w kierunku pomocy osobom przyjeżdżającym do Lublina z Ukrainy. Wasza pomoc jest konieczna, a przemyślana pomoc to mniej stresu, chaosu i zagubienia. Pamiętajcie, że osoby którym pomagacie mają za sobą trudne doświadczenia. Ważna jest skoordynowana, przemyślana i logiczna pomoc, bo to daje poczucie bezpieczeństwa. Po obu stronach. Jesteście Wspaniali i wspaniałe! Dziękujemy Wam za wszystko co robicie od tej pory.„
1. CHCĘ PODZIELIĆ SIĘ ŻYWNOŚCIĄ/PRODUKTAMI HIGIENICZNYMI I MEDYCZNYMI
2. CHCĘ PODZIELIĆ SIĘ MIESZKANIEM
Pamiętaj, że osoby przyjeżdżające do Lublina potrzebują spokoju, ale też nieco opieki. Jeśli masz możliwość poświęcić chwilę na rozmowy, oprowadzenie po mieście/ okolicy, pomoc w zakupach i załatwieniu pilnych potrzeb – zgłoś się. Przyjęcie osób uciekających z terenu wojny do siebie to odpowiedzialność.
3. CHCĘ KOGOŚ/ COŚ PRZETRANSPORTOWAĆ
4. CHCĘ BYĆ WOLONTARIUSZEM/ WOLONTARIUSZKĄ W LUBLINIE
Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i wypełnij formularz: (kliknij tutaj). W sytuacji potrzeby skorzystania z pomocy – będziemy się odzywać.
Ważne! Wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z działaniem. Odzywamy się od osób, których pomocy najbardziej potrzebujemy w danej chwili. Jeśli nie odzywamy się do Was – to znaczy, że jesteśmy zabezpieczeni.
Prosimy o niedzwonienie i przypominanie się
5. CHCĘ POMÓC FINANSOWO
Jeśli nie wiesz gdzie wpłacić pieniądze na pilną pomoc Ukraińcom i Ukrainkom w Lublinie, zachęcamy do wpłat organizacjom, które od wielu lat zajmują się pomocą humanitarną, pracą z uchodźcami i migrantami w Polsce.
Nie wpłacaj na niezidentyfikowane, niepotwierdzone i nieznane zbiórki. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość i nie umiesz sprawdzić prawdziwości zbiórki – nie przelewaj pieniędzy.
Skorzystaj z naszych zaufanych opcji: (kliknij tutaj)
„Jeśli masz jakiekolwiek pytania o pomaganie, a nie odpowiedzieliśmy na nie, napisz: marta.sienkiewicz@hf.org.pl„
źródło: (kliknij tutaj)
Centrum Pomocy i Wsparcia dla Polonii i Cudzoziemców jest jednostką organizacyjną WSPA zajmującą się doradztwem i pomocą dla różnych grup migrantów, w tym studentów zagranicznych WSPA. Naszym celem jest stworzenie lepszych warunków pobytu studentów zagranicznych studiujących w Lublinie oraz niesienie pomocy w rozwiązywaniu ich codziennych problemów, a także w sytuacjach trudnych. Działanie Centrum skierowane jest przede wszystkim dla studentów zagranicznych, jako realne wsparcie zarówno w kwestiach związanych ze studiami, ale również w kwestiach pobytu i adaptacji w mieście Lublin.
Na co dzień odpowiadamy na pytania związane z życiem akademickim oraz pobytem w mieście Lublin. Chętnie pomagamy językowo i ułatwiamy wypełnianie dokumentacji urzędowej. Jesteśmy młodym i zaangażowanym zespołem który również przeszedł przez wiele etapów życia studenckiego, więc doskonale Was wszystkich rozumiemy. Przyjdźcie i poznajcie nas osobiście! Mówimy w czterech językach: angielski, ukraiński, rosyjski, polski.
Do zadań Centrum należy:
MARZEC 2022 r. Monika Maj – Golianek
11.03.2022 w godzinach 09:00-13:00
MARZEC 2022 r. Grzegorz Chmielewski
08.03.2022 w godzinach 09.00-15.00
26.03.2022 w godzinach 11.00-14.00
MARZEC 2022 r. Alicja Pelc
15.03.2022 w godzinach 09.00-16.00
19.03.2022 w godzinach 09.00-15.00
MARZEC 2022 r. Grzegorz Chmielewski
08.03.2022 w godzinach 15.00-17.00
22.03.2022 w godzinach 09.00-11.00
26.03.2022 w godzinach 09.00-11.00
Prezentacja w języku angielskim Immigration Law by Beata Magdalena Witkowska (kliknij tutaj)
Prezentacja w języku ukraińskim Іміграційне право Beata Magdalena Witkowska (kliknij tutaj)
MARZEC 2022 r. Mateusz Sieńko
02.03.2022 w godzinach 15.00-17.00
07.03.2022 w godzinach 15.00-17.00
14.03.2022 w godzinach 15.00-17.00
21.03.2022 w godzinach 15.00-17.00
26.03.2022 w godzinach 09.00-11.00
MARZEC 2022 r. Agnieszka Małochleb
od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00-11:00
Numer PESEL (kliknij tutaj) to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną.
Jeśli jesteś cudzoziemcem, który mieszka w Polsce, możesz się zameldować – wtedy automatycznie dostaniesz numer PESEL. Jeśli nie możesz zameldować się, a jakiś urząd wymaga od ciebie numeru PESEL – złóż wniosek. Sprawdź, jak to zrobić.
Kto może uzyskać?
Co musisz przygotować?
Co musisz zrobić?
Usługa jest bezpłatna. Urzędnik przyjmie twoje zgłoszenie od razu. Jeśli jest podstawa do nadania numeru PESEL – dostaniesz powiadomienie o nadaniu numeru PESEL.
Gdzie odbierzesz? W urzędzie gminy, w którym składasz wniosek.
Sposób i miejsce składania/odebrania dokumentów:
Kto składa dokumenty?
Możesz zameldować się osobiście lub może to zrobić w twoim imieniu pełnomocnik (opiekun). Swojego pełnomocnictwa możesz mu udzielić wyłącznie na piśmie. Żeby zameldować się musisz mieć 18 lat lub udzielić komuś pełnomocnictwa.
Co musisz przygotować?
• Formularz zgłoszenia pobytu czasowego – pobierz i wypełnij w domu. Możesz też dostać go w urzędzie gminy,
• Dokument tożsamości i zezwolenie na wizę, pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany,
• Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (np. umowa cywilnoprawna (umowa najmu mieszkania/pokoju), odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu, akt notarialny, przydział lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej – oryginał do wglądu).
Gdzie składasz dokumenty?
Biuro Obsługi Mieszkańców, ul. Wieniawska 14, stanowiska nr 15, 16, 17 (I piętro), 20-071 Lublin, tel. 81 466 1000
Godziny przyjęć interesantów:
Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek od 7.45 do 15.15.
Ile zapłacisz?
Usługa zameldowania jest bezpłatna. Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy kosztuje 17 zł.
Ile trzeba czekać?
Urzędnik zamelduje cię od razu po otrzymaniu twojego zgłoszenia. Jeśli chcesz dostać potwierdzenie zameldowania – poproś o zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy.
Karta pobytu (kliknij tutaj) jest dokumentem pobytowym wydawanym cudzoziemcom, którym udzielono w Polsce:
Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
Dodatkowo karta pobytu jest dokumentem pobytowym, który oprócz ważnej polskiej wizy krajowej, uprawnia jego posiadacza, do podróżowania po terytoriach innych państw członkowskich obszaru Schengen przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu, jeśli cudzoziemiec:
a także
Student studiów stacjonarnych:
Co musisz przygotować?
Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców
parter w budynku przy ul. Czechowskiej 15
tel. 81 74 24 549
faks 81 532 91 11
wsoc@lublin.uw.gov.pl
Polska jest państwem członkowskim strefy Schengen. Więcej informacji o wizie (kliknij tutaj)
Czym jest wiza typu „C”?
Jednolita wiza Schengen jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy. Długość pobytu lub pobytów nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Jakie dokumenty muszę dostarczyć przy wnioskowaniu o wizę typu „C”?
Czym jest wiza krajowa typu „D”?
Wiza krajowa typu “D” uprawnia do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do ciągłego pobytu lub do kilku następujących po sobie pobytów na tym terytorium, które trwają łącznie dłużej niż 90 dni w okresie ważności wizy i nie dłużej niż rok.
Wiza krajowa typu „D” uprawnia również do poruszania się po terytorium innych państw strefy Schengen w okresie do 90 dni w ciągu 180 dni, w okresie ważności wizy.
Jakie dokumenty są wymagane przy wnioskowaniu o wizę typu „D”?
Rodzaje dokumentów uzupełniających mogą być różne w zależności od państwa, w którym składany jest wniosek wizowy. W celu otrzymania szczegółowych informacji skontaktuj się z właściwą placówką konsularną.
Studenci obcokrajowcy spoza UE ubezpieczają się w Polsce poprzez zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z oddziałem NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania i sami finansują sobie opłacanie comiesięcznej składki zdrowotnej, chyba że posiadają Kartę Polaka lub zaświadczenie o polskim pochodzeniu. Wtedy obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne spoczywa na uczelni, na której studiują.
Osoba zainteresowana takim ubezpieczeniem musi złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W tym celu niezbędne jest okazanie dokumentów:
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym następuje z dniem określonym w umowie zawartej z NFZ, a ustaje z dniem rozwiązania tej umowy albo po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek. Studenci i doktoranci są zwolnieni z opłat dodatkowych do podpisania umowy o dobrowolne ubezpieczenie. Opłacają jedynie należną składkę.
Narodowy Fundusz Zdrowia Lubelski Oddział Wojewódzki w Lublinie
ul. Szkolna 16
20-124 Lublin
NIP: 1070001057
e-mail: sekretariat@nfz-lublin.pl
tel. 800 190 590
Lublin jest miastem studenckim, więc nierzadko można spotkać studenta szukającego pokoju lub mieszkania. Na tej stronie zebrano wszystkie informacje o aktualnych akademikach oraz porady dotyczące wyboru apartamentu lub pokoju poza akademikami.