
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Program Erasmus+, Partnerstwa Strategiczne w dziedzinie kształcenia dorosłych.
Realizacja projektu zaplanowana na okres 1.11.2024-31.10.2026
CELE PROJEKTU
Głównym celem projektu jest rozwijanie, wśród osób zajmujących się edukacją dorosłych, umiejętności umożliwiających im skuteczne budowanie, wspólnie z osobami z grup defaworyzowanych, scenariuszy odnoszących się do ich przyszłości, przy wykorzystaniu elementów myślenia perspektywicznego.
Cele szczegółowe:
-
- Poznanie, przez 12 specjalistów z 3 organizacji partnerskich, różnorodnych metod prognozowania w celu ułatwienia procesów budowania scenariuszy partycypacyjnych dotyczących zrównoważonego stylu życia
-
- Opracowanie instrumentu w zakresie nauczania prognozowania partycypacyjnego, odpowiednego do kształcenia osób dorosłych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, który będzie spójny, intuicyjny, atrakcyjny oraz przyjazny dla użytkownika
-
- Przeniesienie opracowanego modelu prognozowania do 24 organizacji zajmujących się edukacją dorosłych, angażując 48 edukatorów, 360 osób dorosłych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz 24 artystów, projektantów i ekspertów w jednym europejskim procesie prognozowania partycypacyjnego dotyczącym przyszłego zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu stylu życia
Główne działania:
-
- Przygotowanie oraz przetestowanie 3 programów ukierunkowanych na przygotowanie partycypacyjnej budowy przyszłościowych scenariuszy stylu życia, opracowane dla i z 3 grupami osób dorosłych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.
- Przeszkolenie 3 zespołów ekspertów z 3 organizacji partnerskich, z zakresu metod i technik umożliwiających skuteczne realizowanie partycypacyjnych procesów prognozowania dla 3 określonych grup odbiorców znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.
- Przetestowanie 15 partycypacyjnych metod/narzędzi prognozowania/myślenia perspektywicznego. Będą one testowane i porównywane w procesach z udziałem osób dorosłych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji w 3 krajach;
W każdym z 3 krajów partnerskich, eksperci będą pracować z 20 osobami dorosłymi z grup defaworyzowanych rozważającymi przyszły zrównoważony i pokojowy styl życia. Praca będzie miała na celu opracowanie (przy wykorzystaniu wcześniej poznanych metod i narzędzi) scenariuszy dotyczących ich przyszłości.
- Opracowanie „PARTICIPATIVE PROSPECTIVE MALLETTE”, czyli zestawu praktycznych narzędzi ukierunkowanych na kształtowanie umiejętności budowania, przez osoby dorosłe, zrównoważonych i pożądanych scenariuszy dotyczących własnej przyszłości, udostępnionych online w formie Otwartych Zasobów Edukacyjnych (OER). W skład zasobu wejdą min: 1 modułowy instrument prognozowania partycypacyjnego, obejmujący metodologię („Uczestnicząca budowa scenariuszy prospektywnych”) oraz co najmniej 6 partycypacyjnych metod prognozowania dostosowanych do krótszych animacji budujących zrównoważoną przyszłość. W skład materiałów wejdą również 3 przykładowe scenariusze zrównoważonej przyszłości, opracowane w pierwszej fazie realizacji projektu (testowania metod i narzędzi) przez osoby dorosłe z grup defaworyzowanych w Polsce, Rumunii i Francji.
- Organizacja HAKKATONU – wydarzenie organizowane równolegle w 3 krajach partnerskich, trwające 24 godziny, podczas których prezentowane będą 24 scenariusze przygotowane na wcześniejszych etapach projektu. Wydarzenie złożone min z:
- 3 dwudniowe partycypacyjne szkolenia prognostyczne, odbywające się stacjonarnie w 3 krajach, z udziałem 48 edukatorów,
- 24 równoległe i hybrydowe działania prognostyczne o wysokiej widoczności, w tym różne warsztaty, konferencje, występy w przestrzeni publicznej, odbywające się w 24-godzinnych ramach czasowych, prowadzone przez ekspertów, z udziałem 360 osób dorosłych, które łączą się online i wymieniają się swoimi podejściami prognostycznymi w celu wyobrażenia sobie zrównoważonych, odpornych na zmianę klimatu i niskoemisyjnych, sprzyjających włączeniu społecznemu i pokojowych scenariuszy.
- Projekt jest realizowany w międzynarodowym zespole, zrzeszającym przedstawicieli 3 krajów: