
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Program Erasmus+, Partnerstwa Strategiczne w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Realizacja projektu zaplanowana na okres 1.10.2024-30.09.2026
CEL PROJEKTU
Głównym celem projektu jest opracowanie materiałów i znalezienie rozwiązań, które faktycznie przyczynią się do zwiększenia świadomości społecznej i ekologicznej oraz odpowiedzialności studentów i pracowników uczeni.
Szczegółowe cele:
- Zintegrowanie umiejętności ekologicznych i koncepcji zrównoważonego rozwoju z istniejącymi programami studiów w wielu dyscyplinach
- Wyposażenie wykładowców w wiedzę i narzędzia do skutecznego kształtowania umiejętności ekologicznych wśród studentów
- Wspieranie współpracy między uniwersytetami, partnerami przemysłowymi i organizacjami ekologicznymi w celu zwiększenia znaczenia umiejętności ekologicznych
- Zachęcanie do inicjatyw badawczych skupionych na umiejętnościach ekologicznych, zrównoważonym rozwoju i innowacjach środowiskowych
- Zwiększanie świadomości studentów na temat problemów środowiskowych i znaczenia umiejętności ekologicznych
- Wprowadzanie umiejętności ekologicznych i zagadnień zrównoważonego rozwoju do polityk instytucjonalnych i struktur zarządzania
Główne działania w projekcie:
- Przygotowanie publikacji dedykowanej pracownikom dydaktycznym uczelni wyższych. Będzie to dokument zawierający jasne wytyczne dla personelu dydaktycznego, podkreślający znaczenie włączania zielonych umiejętności do programów studiów w naukach społecznych i humanistycznych oraz praktyczne instrukcje dotyczące sposobów i metod włączania nauczania tych zielonych umiejętności do już istniejących programów studiów.
- Przetestowanie, w każdej z uczelni partnerskich, metod włączenia kompetencji zielonych do programów nauczania. Każda z uczelni wytypuje 3 przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a następnie wzbogaci je o zdefiniowane wcześniej kompetencje zielone. Następnie przedmioty te zostaną zrealizowane w nowej formule przynajmniej przez 1 semestr.
- Przygotowanie broszury dla studentów. Kompleksowa i atrakcyjna wizualnie broszura skierowana będzie do ogółu studentów, z głównym naciskiem na studentów nauk humanistycznych i społecznych. Broszura będzie służyć jako przewodnik podkreślający znaczenie zielonych umiejętności w zawodach nietechnicznych oraz praktyczne spostrzeżenia dotyczące tego, jak posiadanie zielonych umiejętności może przyczynić się do zwiększenia ich szans na rynku pracy. Broszura będzie zawierać dobrze zbadane i informacyjne treści obejmujące kluczowe zielone umiejętności, ich zastosowanie w różnych zawodach nietechnicznych oraz pozytywny wpływ, jaki mogą mieć zarówno na karierę osobistą, jak i szersze środowisko. Broszura będzie dostępna w 5 językach partnerów i w języku angielskim. Dokument będzie zawierał angażujące i atrakcyjne wizualnie elementy – takie jak grafiki, wykresy, zdjęcia, które skutecznie przekażą kluczowe informacje docelowej grupie odbiorców w angażujący i pouczający sposób.
- Przygotowanie broszury dla pracowników i władz uczelni wyższych. Broszura będzie zawierać jasne i praktyczne wytyczne dla władz i personelu uniwersyteckiego dotyczące sposobu organizowania i prowadzenia działalności uniwersyteckiej w sposób przyjazny dla środowiska. Wytyczne te będą służyć jako praktyczne narzędzia, umożliwiające interesariuszom uniwersytetu przyjmowanie bardziej zrównoważonych praktyk. Elementy broszury obejmą różne aspekty funkcjonowania uczelni wyższych, takie jak efektywność energetyczna, gospodarka odpadami, zrównoważone praktyki i inne strategie świadome ekologicznie. Broszura będzie dostępna w 5 językach partnerów i w języku angielskim. Dokument będzie zawierał angażujące i atrakcyjne wizualnie elementy – takie jak grafiki, wykresy, zdjęcia, które skutecznie przekażą kluczowe informacje docelowej grupie odbiorców w angażujący i pouczający sposób.
Projekt jest realizowany przez międzynarodowy zespół, reprezentujący 5 europejskich uczelni:
- WSPA w Lublinie jako lider projektu
- Mednarodna fakulteta za družbene in poslovne študije – Slovenia – https://mfdps.si/
- Frederick University- Cypr – https://www.frederick.ac.cy/
- Agricultural University of Athens – Greece – ΓΠΑ
- Pegaso International Higher Education Institution – Malta website Pegaso International