Implementation of the European approach of Compliance Management in higher education in Ukraine
Typ projektu: ERASMUS-EDU-2024-CBHE-STRAND-1 ERASMUS-LS
Priorytet: Budowanie potencjału w szkolnictwie wyższym
- Zrównoważony wzrost i miejsca pracy
- Wspieranie transformacji cyfrowej
- Sprawiedliwość społeczna i dobrobyt
- Wspieranie ludzi poprzez edukację i umiejętności
- Silniejsza Europa na świecie – bardziej aktywna rola
Instrument finansowania UE: Program Erasmus+, Budowanie potencjału – CBHE Neighborhood, Development and International Cooperation Instrument
Lider projektu: Hochschule Wismar, University of Applied Sciences: Technology, Business and Design
Kraj: Niemcy strona internetowa: hs-wismar.de
Grupy docelowe:
- Kadra dydaktyczna instytucji szkolnictwa wyższego. Projekt zapewni szkolenia i webinaria z możliwością zapoznania się z europejskimi podejściami do zarządzania zgodnością, co poprawi ich umiejętności i poziom wiedzy specjalistycznej oraz przyczyni się do rozwoju zawodowego wykładowców uniwersyteckich poprzez dostęp do istotnej i zaawansowanej wiedzy w tej dziedzinie. Wzmocnienie ram metodologicznych dotyczących zarządzania zgodnością zapewnione przez projekt przyczyni się do stworzenia bardziej nowoczesnych i istotnych programów nauczania i metod nauczania.
- Studenci studiów magisterskich. Studenci będą mieli możliwość zdobycia nowej, istotnej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie zarządzania zgodnością, co poprawi ich perspektywy na rynku pracy i możliwości rozwoju kariery w wymagającym środowisku biznesowym po ukończeniu studiów. Wdrożenie europejskiego podejścia zapewni studentom możliwość studiowania i korzystania z międzynarodowego doświadczenia w dziedzinie zarządzania zgodnością, co poszerzy ich globalną perspektywę, uwzględniając specyfikę wspólnego rynku pracy i prawodawstwa.
- Menedżerowie i właściciele firm, którzy otrzymają zaawansowane szkolenie i aktualną wiedzę w zakresie zarządzania zgodnością. Aktualna wiedza na temat innowacyjnych praktyk zarządzania zgodnością pozwoli menedżerom i właścicielom firm udoskonalić strategie zarządzania i zwiększyć efektywność procesów biznesowych. Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie szkolenia ułatwią wdrożenie i optymalizację systemów zgodności we własnych firmach, co zwiększy ich efektywność i konkurencyjność na rynku krajowym i zagranicznym, zapewni zgodność biznesu z międzynarodowymi standardami i regulacjami, co z kolei pomoże przyciągnąć klientów i inwestorów.
Cele i zadania projektu:
Głównym celem projektu jest wdrożenie europejskiego podejścia do zarządzania zgodnością, ze strategicznym celem podniesienia poziomu uczciwości akademickiej, zarządzania międzynarodowego, przedsiębiorczości, etyki biznesu i aspektów prawnych w mniej doświadczonych ukraińskich instytucjach szkolnictwa wyższego. Celem jest udoskonalenie mechanizmów nauczania i oceny w instytucjach szkolnictwa wyższego (HEI), ze szczególnym uwzględnieniem zapewniania jakości, zarządzania, przeciwdziałania przekupstwu i innowacji zgodnie ze standardami zgodności UE.
Cele projektu są następujące:
- Podniesienie poziomu metod nauczania. Projekt ma na celu udoskonalenie mechanizmów nauczania i oceny, zapewniania jakości, zarządzania i innowacji w ukraińskich instytucjach szkolnictwa wyższego poprzez integrację metodologii zgodności UE.
- Zwiększenie dostępności edukacji w zakresie zgodności. Zwiększenie dostępu i jakości edukacji w zakresie zarządzania zgodnością w dziedzinie przedsiębiorczości, zarządzania i prawa w ukraińskich instytucjach szkolnictwa wyższego w celu wspierania adaptacji do wymogów europejskiego rynku pracy.
- Wspieranie stabilności zatrudnienia absolwentów ukraińskich uniwersytetów. Zapewnienie stabilności możliwości zatrudnienia dla absolwentów uniwersytetu UA w kontekście integracji europejskiej i globalizacji poprzez kompetencje compliance
- Wspieranie transformacji cyfrowej. Promowanie transformacji cyfrowej w nauczaniu Compliance Management w ukraińskich partnerskich HEI za pomocą innowacyjnych narzędzi, takich jak futurebook (e-book), podcasty, filmy i rozwiązania gamifikacyjne.
Działania:
- Poprawa umiejętności i potencjału kadry dydaktycznej w nauczaniu i badaniach w zakresie zarządzania zgodnością.
1.1. Aktualizacja treści UE w celu zwiększenia umiejętności dydaktycznych kadry dydaktycznej ukraińskich uczelni wyższych zgodnie z doświadczeniem UE i krajobrazem UA.
1.2. Opracowanie i zapewnienie jednego programu szkoleniowego UE na temat wprowadzenia do edukacji w zakresie zarządzania zgodnością w UE: innowacje i podejścia interdyscyplinarne.
1.3. Zapewnienie 4 seminariów internetowych online (łącznie 8 dni) na temat zarządzania zgodnością (aspekty zarządzania, ekonomii, przedsiębiorczości, prawa i etyki biznesu).
1.4. Opracowanie 4 programów szkoleniowych UE i działań w ramach letniej szkoły „EUComplianceM4UAmethods” na temat metod nauczania UE w zakresie edukacji w zakresie zarządzania zgodnością.
1.5. Zapewnienie letniej szkoły UE „EUComplianceM4UAmethods” na temat metod nauczania UE w zakresie edukacji w zakresie zarządzania zgodnością (aspekty zarządzania, ekonomii, przedsiębiorczości, prawa i etyki biznesu).
1.6. Organizacja końcowej międzynarodowej konferencji projektowej
- Opracowanie 5 kursów dla studentów studiów magisterskich na ukraińskich uczelniach w celu podniesienia poziomu kompetencji, umiejętności, a także potencjału zatrudnienia oraz Podręcznika dla studentów studiów magisterskich „Zarządzanie zgodnością”.
- Tworzenie otwartych mikrocertyfikowanych programów nauczania krótkoterminowego zarządzania zgodnością dla menedżerów biznesowych w celu lepszego dopasowania do potrzeb rynku pracy.
- Wzmocnienie transformacji cyfrowej w nauczaniu zarządzania zgodnością na Ukrainie.
4.1. Stworzenie wprowadzającego filmu edukacyjnego prezentującego europejskie doświadczenia w zakresie zarządzania zgodnością.
4.2. Stworzenie kanału EUComplianceM4UA na YouTube.
4.3. Opracowanie Futurebook (e-booka) dla studentów studiów magisterskich „Zarządzanie zgodnością” (w języku angielskim i ukraińskim).
4.4. Zainstalowanie 5 uniwersyteckiego studia podcastów.
4.5. Opracowanie edukacyjnych podcastów na temat zgodności na Ukrainie.
Oczekiwane rezultaty:
- Rozwój potencjału kadry akademickiej w zakresie zarządzania zgodnością; nauczanie, szkolenia i badania
-
- Program szkoleniowy UE na temat wprowadzenia do edukacji w zakresie zarządzania zgodnością w UE: innowacje i podejścia interdyscyplinarne; przeszkolono łącznie 28 przedstawicieli z uczelni wyższych UE i UA
- 4 webinaria online (łącznie 8 dni) na temat zarządzania zgodnością; przeszkolono 25 przedstawicieli uczelni wyższych UA
- Letnia szkoła UE „EUComplianceM4UAmethods” na temat metod nauczania UE w zakresie zarządzania zgodnością; przeszkolono 33 przedstawicieli uczelni partnerskich
- Międzynarodowa konferencja końcowa projektu; bierze w niej udział łącznie 28 przedstawicieli z uczelni wyższych UE i UA
- 161 wewnętrznych certyfikatów po zakończeniu wszystkich zajęć dydaktycznych i szkoleniowych
- 1 wniosek o wdrożenie podejść do zarządzania zgodnością w ukraińskim szkolnictwie wyższym
- Rozwój innowacyjnych kursów zarządzania zgodnością dla studentów studiów magisterskich
-
- 5 sylabusów (w języku angielskim i ukraińskim) dla kursów. • 5 kursów dla studentów studiów magisterskich, w tym materiały edukacyjne, wideo cyfrowe i treści e-learningowe
- Jeden podręcznik dla studentów studiów magisterskich „Zarządzanie zgodnością”
- Około 150 studentów uczestniczy w kursach na poziomie magisterskim
- Certyfikowany rozwój zawodowy w zakresie zarządzania zgodnością
- Jeden otwarty zintegrowany mikrocertyfikowany program krótkiej nauki zarządzania zgodnością dla menedżerów biznesowych, w tym materiały edukacyjne, wideo cyfrowe i treści e-learningowe.
- Około Program realizuje 100 menedżerów biznesowych
- Zasoby cyfrowe i multimedia do edukacji w zakresie zarządzania zgodnością
- Wprowadzający film edukacyjny prezentujący europejskie doświadczenia w zakresie zarządzania zgodnością
- Futurebook (e-book) na temat „zarządzania zgodnością” (w języku angielskim i ukraińskim)
- Kanał YouTube EUComplianceM4UA
- 5 uniwersyteckich studiów podcastowych
- 25 edukacyjnych podcastów na temat zgodności
Partnerzy projektu (z UE)
- Universidade Portucalense Infante D Henrique-Cooperativa de Ensino Superior Crl (UPT)
- VŠCHT Praha Vysoka Skola Chemico-Technologika v Praze (VSCHT) / The University of Chemistry and Technology, Prague
- Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (WSPA) / The University College of Enterprise and Administration in Lublin
Partnerzy projektu z Ukrainy:
- Central Ukrainian National Technical University (CUNTU)
- Izmail State University of Humanities (ISUH)
- Simon Kuznets Kharkiv National University of Economics (S.KUZNETS KhNUE)
- Donetsk State University of Internal Affairs (DonSUIA)
- N. Karazin Kharkiv National University
Partner stowarzyszony
- NGO Professional Network of Research and HE Managers in Ukraine (PNRM Ukraine)