28 czerwca 2025 r. w murach Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie odbyła się uroczystość, która dla społeczności akademickiej tej uczelni miała wymiar nie tylko symboliczny, ale i historyczny.
Decyzją senatu WSPA, nadano tytuł Rektora Honorowego prof. dr hab. inż. Włodzimierzowi Sitko – wybitnemu uczonemu, reformatorowi polskiej nauki i wizjonerowi, którego śmiała koncepcja uniwersytetu III generacji, dała początek pierwszej niepublicznej uczelni wyższej w Lublinie i zbudowała fundamenty pod jej dynamiczny rozwój i prestiż.
Profesor Sitko, dwukrotny rektor Politechniki Lubelskiej, zapisał się w dziejach lubelskiego środowiska akademickiego jako lider i człowiek o niezwykłej determinacji. To on tchnął życie w ideę niezależnej, nowoczesnej uczelni, którą nazywał „Wyspą Marzeń”. Jak sam wspomina w autobiograficznej książce „Zawód: Rektor”. Stworzenie WSPA było nie tylko spełnieniem jego osobistego marzenia, ale odpowiedzią na społeczne potrzeby transformującej się Polski.
„Bardzo pilnowaliśmy, aby uczelnia reprezentowała wysoki poziom. (…) Zajęcia prowadzili jedni z najlepszych przedstawicieli uczelni państwowych z Lublina oraz innych miast. Poziom nauczania był na tyle wysoki, że nasi absolwenci […] wyróżniali się na tle absolwentów innych uczelni. Mówiono: „Widać, że ten/ta kończył/a WSPA”. — pisze profesor Sitko.
Podczas sobotniej uroczystości Rektor WSPA, dr Maria Mazur, prof. WSPA, w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie dziedzictwa Profesora:
„Profesor nie tylko budował instytucję – tworzył przestrzeń dialogu, myślenia i wzajemnego szacunku. […] Dla wielu z nas był i pozostaje kompasem – źródłem mądrości, spokoju i wartości, które kształtują naszą tożsamość jako Uczelni.”
W laudacji na cześć profesora Prorektor WSPA dr Małgorzata Michalska – Nakonieczna, prof. WSPA podkreśliła: „Oparcie strategii o potencjał akademicki, stworzyło pole do rozwoju Lublina, w jakim dziś żyjemy i dla którego pracujemy oraz dało trwałe podstawy rozwoju WSPA, która w zeszłym roku obchodziła jubileusz 25-lecia. Uczelnia nieprzerwanie rozwija się w reakcji na zmieniający się świat, ale wysoka jakość kształcenia, ścisła współpraca z otoczeniem społeczno – gospodarczym oraz oparcie o wiedzę praktyczną, nadal stanowią paradygmaty strategii WYSPY SPEŁNIONYCH MARZEŃ, jak nazwał Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji jej Założyciel.„
Wydarzenie połączone było ze spotkaniem wokół autobiograficznej książki pt.: „Zawód: Rektor” – osobistej opowieści o drodze, jaką przebył bohater dnia. To historia nie tylko o zarządzaniu, ale o odpowiedzialności, służbie wspólnocie akademickiej i odwadze podejmowania decyzji, które dziś procentują rozpoznawalnością i renomą WSPA.
W przesłaniu skierowanym do studentów Profesor nie traci ducha mentora:
„Nie wstydźcie się marzeń – one stanowią wstęp do sukcesu.”
To słowa, które – jak wszystko, co tworzył – zostają z nami na długo.