fbpx

Wystąpienie Kanclerza WSPA na Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie 10 Października 2024

Magnificencje, Wysoki Senacie, Szanowni Goście, Drodzy Pracownicy, Studenci i sympatycy WSPA w Lublinie – jest mi niezmiernie miło kolejny raz – jest to moja trzecia inauguracja w roli Kanclerza – powitać wszystkich Państwa na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

I. PRZEBUDOWA

Szanowni Państwo, rok temu świętowaliśmy jubileusz 25-lecia funkcjonowania Uczelni, celebrując inauguracje poza murami WSPA – cytując znaną piosenkę „w kinie w Lublinie”. Dzisiaj, spotykamy się u siebie, w siedzibie naszej ALMA MATER, a jest to możliwe ponieważ rozpoczęte przez nas w ubiegłym roku prace remontowo-budowlane dobiegły końca. Do dyspozycji studentów, słuchaczy, wykładowców oraz pracowników oddajemy

  1. Nową windę, która została zbudowana od podstaw w „nowym” skrzydle budynku, które uległo przebudowie. Została ona zbudowana z myślą o studentach z niepełnosprawnościami aby poprawić ich komfort studiowania i aby przestrzeń WSPA była bardziej dostępna.
  2. Do użytku oddajemy również zmodernizowane toalety – należy tutaj wspomnieć o naszym partnerze – firmie SALONIKA, który podarował nam nieodpłatnie płytki do tychże toalet. Serdeczne ukłony i podziękowania składam na ręce właścicielki firmy – Pani Alicji Konarskiej.
  3. Nowe życie otrzymały także przestrzenie na parterze, pierwszym i drugim piętrze, które zyskały nowoczesny wygląd

Wymienione wyżej prace były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „WySPA Dostępności”.

Szanowni Państwo, to nie koniec prac, które prowadziliśmy w minionym czasie. Za nami bardzo pracowite wakacje. W okresie od maja do końca września 2024 zrealizowaliśmy szereg prac, które miały na celu podniesienie komfortu pracy wykładowców, komfortu studiowania Studentów i Słuchaczy WSPA i podniesienia jakości usług oferowanych przez WSPA w Lublinie. Przeprowadzono następujące prace remontowo-modernizacyjne:

  • pomalowano 15 sal wykładowych
  • zmodernizowano meble w dwóch salach komputerowych – 208, 209
  • we wszystkich salach wykładowych zostały zamontowane na stałe nowe 65 calowe telewizory lub rzutniki multimedialne -zakupiono 85 calową tablicę multimedialną (ze środków UE), która jest na stałe do dyspozycji w sali 223
  • położono nową podłogę drewnianą w salach 223 i 224 (do której w październiku zostaną przywiezione meble i zostanie w niej urządzona sala rozpraw sądowych – to dzięki staraniom Pana Dziekana Marcina Pastuszaka oraz Pana doktora Artura Kokoszkiewicza – za co również serdecznie dziękuję)
  • zamontowano klimatyzację w sali 223
  • zmodernizowano monitoring uczelniany
  • w większości sal wykładowych zamontowano nowe rolety (w tym na Auli 19), w salach, w których rolety były w dobrym stanie zostały one odświeżone
  • z dniem 1 października uruchomiony został nowy barek „Wyspa smaków” (nowy operator z nową ofertą), na terenie uczelni pojawiły się nowe automaty vendingowe oferujące kawę/herbatę/ czekoladę, słodkie i słone przekąski, napoje oraz świeże kanapki
  • kończymy malowanie płotu od strony ul. Związkowej i ul. Bursaki

Przymierzamy się także do remontu elewacji.

Wszystkie wyżej wymienione prace remontowe, modernizacyjne i zakup sprzętu (oprócz tablicy w 223) zostały sfinansowane ze środków własnych WSPA.

Szanowni Państwo, dlaczego o tym mówię? Przecież to oczywiste, że Uczelnia inwestuje w środki trwałe i remonty infrastruktury. Otóż, jak się okazuje, nie było takie oczywiste przez kilkanaście ostatnich lat, a wiele sprzętów które wymieniliśmy i sal które wyremontowaliśmy w wakacje pamiętało jeszcze czasy pierwszego właściciela uczelni. Rozwój infrastruktury musi nadążać za rozwojem oferty dydaktycznej, która w ostatnim czasie nabrała rozpędu i o której za chwilę w dalszej części mojego wystąpienia.

II. REKRUTACJA NA STUDIA

II.1 – STUDIA WYŻSZE

Szanowni Państwo, w tym niełatwym dla funkcjonowania uczelni prywatnych czasie zwykło się mówić, iż utrzymanie rekrutacji na poziomie roku poprzedzającego jest dużym sukcesem. Wzrastające koszty prowadzenia biznesu, inflacja, wzrost cen, niezbyt dobra prasa uczelni niepublicznych spowodowana aferami wizowymi czy handlem dyplomami na masową skalę przez pewną nieuczciwą szkołę wyższą ze stolicy – wszystkie te czynniki powodują, iż prowadzenie uczelni wyższej, ceniącej sobie ponad wszystko jakość kształcenia oraz bliską współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, staje się niełatwym zadaniem. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie dumnie i pewnie podąża swą drogą, zaprzeczając tezie postawionej w pierwszym akapicie – o utrzymaniu rekrutacji na ubiegłorocznym poziomie. Z wielką dumą i nieskrywaną satysfakcją pragnę Państwu ogłosić, iż nowy rok akademicki 2024/2025 rozpoczynamy z rekordową liczbą studentów, którzy rozpoczynają pierwszy rok studiów. Tegoroczna rekrutacja osiągnęła ponad 125% stanu zeszłorocznego i jest to niewątpliwy sukces całego Zespołu Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia na naszej uczelni oraz olbrzymiego kredytu zaufania jakim obdarzyli nas nasi nowi studenci.

Pierwszy rok w WSPA w Lublinie rozpocznie 716 studentów, a całościowa liczba studentów, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki 2024/2025 na I,II,III i IV roku na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich wynosi rekordowe 2360 studentów.

W tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem, tak jak w latach poprzednich, cieszyła się INFORMATYKA – wiodący kierunek studiów, na którym studia na 1 roku rozpocznie ponad 250 studentów. Niesłabnącym zainteresowaniem i wzrostem liczby studentów cieszą się także pozostałe kierunki, takie jak: zarządzanie, administracja, finanse i rachunkowość, projektowanie wnętrz.

WSPA uruchamia w tym roku praktycznie wszystkie kierunki, które posiada w swojej ofercie.

Wynik rekrutacji, który jest znakomity, mógłby być jeszcze lepszy, jednak nie wszystko zależy od nas. Szerokim echem w środowisku uczelni wyższych odbiła się tak zwana „afera wizowa” oraz nieprecyzyjna procedura dotycząca nostryfikacji dyplomów ukończenia szkół średnich przez cudzoziemców i wytycznych dotyczących przyznawania wiz cudzoziemcom, które to skutecznie utrudniają czy wręcz uniemożliwiają rekrutację cudzoziemców spoza UE. Władze uczelni wyższych w Polsce, w tym i my, znajdują się w trudnej i niekomfortowej sytuacji, w której nie mogą uruchamiać studiów anglojęzycznych z uwagi na brak możliwości legalnego wjazdu do Polski młodych ludzi, którzy chcą się kształcić. Są na tej auli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, do których chciałbym skierować słowa uznania i podziękowania za dotychczas okazane wsparcie i chęć współpracy w zakresie przerwania impasu. W tym miejscu pragnę jedynie przypomnieć – WSPA posiada bogatą tradycję kształcenia cudzoziemców, mamy najmniejszy odsetek studentów przebywających nielegalnie w Polsce spośród wszystkich lubelskich uczelni. Chcemy i potrafimy kształcić cudzoziemców. Chcielibyśmy robić to dalej – studenci zza granicy to prestiż dla uczelni, to rozwój dla miasta i regionu, to wpływy do budżetu gminy a także lokalnych przedsiębiorców, to fragment naszej codzienności.

Szanowni Państwo, na nadchodzący rok akademicki, WSPA w Lublinie przygotowała szereg nowości w obszarze specjalności i przedmiotów ogólnouczelnianych przygotowanych w ścisłej współpracy z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego, będącymi odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorców i rynek pracy.

NOWE SPECJALNOŚCI

  1. Sztuczna inteligencja – NOWA specjalność na kierunku Informatyka (1 stopień, studia inżynierskie)
  2. Grafika komputerowa i projektowanie gier – specjalność zmodyfikowana zgodnie z rekomendacjami otoczenia społeczno-gospodarczego; specjalność na kierunku Informatyka (1 stopień, studia inżynierskie)
  3. Zarządzanie integracją międzykulturową – NOWA specjalność na kierunku Socjologia (1 stopień, studia licencjackie)
  4. Kryminologia -> Socjokryminologia – specjalność zmodyfikowana zgodnie z rekomendacjami otoczenia społeczno-gospodarczego; specjalność na kierunku Socjologia (1 stopień, studia licencjackie)
  5. Socjoterapia i coaching – NOWA specjalność na kierunku Socjologia (2 stopień, studia magisterskie)
  6. Menedżer HR i coaching biznesowy – NOWA specjalność na kierunku Zarządzanie (2 stopień, studia magisterskie)

NOWE PRZEDMIOTY OGÓLNOUCZELNIANE (będą wdrażane we wszystkich programach kształcenia dostępnych w ofercie WSPA) 1) Higiena psychiczna i techniki autoterapii 2) Praktyczne zastosowanie narzędzi sztucznej inteligencji 3) Edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne 4) ESG w przedsiębiorstwach (na kierunkach Zarządzanie i Finanse i rachunkowość)

II.2 – STUDIA PODYPLOMOWE

Szanowni Państwo, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji od zawsze była kojarzona z bogatą i jakościową ofertą studiów podyplomowych. Podyplomówka na WySPIE to prestiż, to gwarancja najnowszej i najbardziej aktualnej wiedzy, to doświadczeni wykładowcy-praktycy, to czucie rynku i jego zapotrzebowania. Rekrutacja na studia podyplomowe w WSPA w roku akademickim 2024/2025 to rekordowe 270 słuchaczy przyjętych na semestr zimowy.

Niekwestionowanym hitem tegorocznej rekrutacji są specjalistyczne studia menedżerskie MBA, nad programem których pracował doświadczony zespół managerów pod kierunkiem Pana Profesora Adama Włodarczyka i Pana Prezesa Pawła Prokopa, którym w tym miejscu serdecznie dziękuję za znakomitą pracę wykonaną przy MBA – studia rozpocznie ponad 70 słuchaczy. Wśród innych kierunków, które cieszą się dużym zainteresowaniem są: wycena nieruchomości, integracja sensoryczna czy projektowanie wnętrz.

Szanowni Państwo, mówiąc o studiach podyplomowych, należy powiedzieć także o pewnych kamieniach milowych:

  • w czerwcu 2024 mury uczelni opuścili pierwsi absolwenci kierunku MBA in Public Administration. W tym miejscu serdeczne podziękowania i ukłony dla autora programu i pomysłodawcy kierunku – pana Profesora Artura Paździora
  • oferta Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń jest dostępna w Bazie Usług Rozwojowych, co jeszcze bardziej podkreśla jej jakość i prestiżowy charakter
  • staraniem Pani Prorektor, wspólnie z lubelskim środowiskiem sportowym przygotowany został unikatowy program studiów „Zarządzanie w sporcie”, którego ambasadorką jest m.in. Pani Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni olimpijska z 2020 roku.

Stan liczby słuchaczy studiów podyplomowych to łącznie ponad 373 osoby i liczba ta rośnie z uwagi na trwającą ciągle rekrutację.

Całościowo, stan wszystkich studentów i słuchaczy Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie wynosi 2733 osoby co jest rekordem ostatnich lat.

III. WSPÓŁPRACA Z OTOCZENIEM BIZNESOWYM

Szanowni Państwo, chciałbym teraz poświęcić kilka słów na temat istotnej odnogi naszej działalności, bez której nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy – o współpracy z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. W tym miejscu pragnę zacytować słowa jednego z top managerów sportowych z Lublina „Chcesz być najlepszy – musisz latać z najlepszymi”. Nasi partnerzy to absolutny top w swoich branżach. Mają oni realny i istotny wpływ na treść programów kształcenia, wnoszą nowe technologie do naszych programów kształcenia i wspólnie ze studentami wypracowują projekty, które są implementowane w firmach. Niejednokrotnie, podczas spotkań z przedstawicielami biznesu słyszymy, iż WSPA wyznacza i kreuje trendy w zakresie współpracy na linii uczelnia-biznes, a przyjęte przez nas rozwiązania mogą stanowić przykład modelowej współpracy. Bliska współpraca z partnerami technologicznymi to nie tylko korzyść dla studentów i uczelni. Na tej bliskiej relacji korzysta także lokalna i regionalna gospodarka, która otrzymuje absolwentów wyposażonych w aktualną i praktyczną wiedzę, co ma niejednokrotnie niebagatelny wpływ na rozwój przedsiębiorstw. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o projekcie MATCH – realizowanym w ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Lublin – z ogromnym zaangażowaniem Pana Dyrektora Mariusza Sagana i Pani Dyrektor Moniki Król, koordynowanym ze strony Uczelni przez Panią Prorektor – profesor Małgorzatę Michalską-Nakonieczną. Projekt w swym założeniu łączy środowiska akademickie z pracodawcami, przy współudziale (matchowaniu) Urzędu Miasta Lublin. Jego celem, jest stworzenie warunków w których studenci realizują w kontrolowalnym środowisku projekty na zlecenie firm i instytucji i odzwierciedla on funkcjonowanie studenta/absolwenta na rynku pracy. Studenci otrzymują zlecenie, wsłuchują się w potrzeby klienta, projektują przestrzeń/usługę zgodnie z wytycznymi tegoż klienta i po uzgodnieniu wszystkich szczegółów rozwiązania te są implementowane. To właśnie poprzez projekt MATCH studenci kierunku Projektowanie Wnętrz i Architektura (przy współpracy ze studentami kierunku artystycznego UMCS) zaprojektowali dla firmy ORANGE przestrzenie wypoczynkowe dla pracowników w biurowcu na lubelskim Czechowie, sale konferencyjne dla firmy MEDISEPT, salę do spotkań w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, przestrzenie dla młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy przy Spółdzielczości Pracy czy przestrzenie dla podróżnych na lotnisku Lublin. Projekt MATCH dobitnie pokazuje, że WySPA wie jak współpracować z otoczeniem, jest do tej współpracy zapraszana z inicjatywy urzędu czy firm komercyjnych, które w pracy naszych studentów widzą ogromną wartość. Jest to jeden z wielu przykładów tego, jak wygląda praktyczne kształcenie na naszej uczelni.

IV. PROJEKTY ROZWOJOWE

Szanowni Państwo, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie od lat może poszczycić się realizacją wielu projektów rozwojowych, finansowanych m.in. ze środków Unii Europejskiej. W tym momencie Uczelnia realizuje:

  • 4 projekty międzynarodowej wymiany studentów i kadry w ramach programu Erasmus +, których budżet przekracza 850 400 EUR. W minionym roku akademickim 2023/2024 z możliwości wyjazdu na zagraniczne stypendia skorzystało 83 studentów i 44 pracowników, gościliśmy także 9 studentów i 80 wykładowców z naszych uczelni partnerskich.
  • Projekt WySPA Dydaktyków, skierowany do wykładowców WSPA, w ramach którego organizowane są szkolenia, kursy i studia podyplomowe mające na celu podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry
  • Projekt „Przestrzeń na miarę” – finansowany z KPO, skierowany do planistów i pracowników JST. W ramach projektu przeszkolonych zostanie ponad 500 pracowników samorządów i planistów z terenu województwa lubelskiego z zakresu znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
  • Od 2021 na uczelni funkcjonuje punkt EUROPE DIRECT Lublin WySPA należący do europejskiej sieci EUROPE DIRECT, co jest dla nas ogromnym powodem do dumy. Obecność w tej prestiżowej sieci, do której w Polsce należy 24 instytucje świadczy o nierozerwalnym związku uczelni z wartościami unijnymi takimi jak otwartość, tolerancja, współpraca czy wielokulturowość.

Uczelnia stale się rozwija i składa kolejne wnioski o dofinansowanie projektów rozwojowych. Mam nadzieję, iż już wkrótce będę mógł ogłosić podpisanie kolejnych umów na nowe projekty współpracy międzynarodowej.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym projekcie – WSPA przystąpiła do Nowego Europejskiego Bauhausu, którego idee zrównoważonego rozwoju zostały włączone w program nauczania na kierunku Projektowanie Wnętrz. Wprowadzenie Nowego Europejskiego Bauhausu do programu edukacyjnego WSPA w Lublinie stanowi krok milowy w kształceniu przyszłych architektów i projektantów wnętrz. W ramach programu studenci poznają zasady eko-designu, gospodarki cyrkularnej i regeneracyjnej, rozwijając umiejętności projektowania zgodnego z założeniami zrównoważonego rozwoju. NEB wspiera interdyscyplinarność, łącząc sztukę, technologię i naukę w nowatorskich projektach, które mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczności lokalne.

V. WAŻNE WYDARZENIA

Szanowni Państwo, miniony rok akademicki to także ważne wydarzenia, które odbyły się na terenie naszej Uczelni lub w których Uczelnia brała udział. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich wydarzeń organizowanych przez WSPA w minionym roku akademickim oraz wydarzeń, w których uczestniczyliśmy jako współorganizatorzy i goście – zajęło by to zbyt dużo czasu – było ich ponad 50 co daje średnio jeden duży event na tydzień – wszystkie są dokładnie zrelacjonowane i opisane na naszej stronie internetowej oraz w social mediach. Pozwolicie Państwo jednak, że wymienię chociaż kilka:

  • W lutym po kilku latach nieobecności na WySPĘ wrócił festiwal FALKON, a nasze przestrzenie wypełniły się fanami fantastyki z całej Polski
  • Także w lutym otworzyliśmy wspólnie z firmą SII laboratorium sztucznej inteligencji, która to jest także nową specjalnością na kierunku informatyka
  • W kwietniu organizowaliśmy dni otwarte, podczas których gościliśmy kilkuset licealistów zainteresowanych podjęciem kształcenia na naszej uczelni
  • W kwietniu po raz kolejny odbył się także u nas weekendowy maraton przygotowania do matury organizowany wspólnie z firmą Maturalni
  • W maju, po latach, WySPA wróciła na juwenalia, których była jednym ze współorganizatorów dzięki zaangażowaniu Samorządu Studenckiego WSPA
  • W czerwcu odbyło się po raz pierwszy ABSOLUTORIUM WSPA, podczas którego wspólnie z absolwentami celebrowaliśmy zakończenie studiów, podrzucając do góry birety
  • We wrześniu, wspólnie z EUROPE DIRECT Lublin WySPA, zorganizowaliśmy Piknik Europejski „Razem na WySPIE”, podczas którego po raz kolejny promowaliśmy wartości europejskie celebrując 20 lat Polski w UE.

Szanowni Państwo, miniony rok to także liczne spotkania tematyczne w ramach projektu „Ekwipunek projektanta wnętrz”, coaching cafe dla studentów, obecność uczelni na imprezach branżowych, salonach maturzystów, dożynkach czy piknikach. Udział w każdej z tych imprez potwierdza duże zainteresowanie naszą ofertą wśród młodzieży a także osób, które są zainteresowane podjęciem studiów wyższych i podyplomowych.

Udział we wszystkich tych wydarzeniach łączy wspólny mianownik – nieustanne dążenie uczelni do podnoszenia jakości świadczonych usług, chęć bycia na bieżąco z trendami, posiadania partnerów na najwyższym poziomie oraz ugruntowanie pozycji Uczelni jako uznanej marki, która aktywnie angażuje się w inicjatywy realizowane przez lokalnych partnerów.

Pozwolicie Państwo, iż na zakończenie mojego wystąpienia, przed złożeniem życzeń, podzielę się pewną refleksją dotyczącą trendsettingu. Jak zapewne Państwo wiecie, jednym z naszych haseł reklamowych było i jest hasło „WySPA to ludzie”. W naszych social mediach i przekazie marketingowym koncentrujemy się na studentach, więziach międzyludzkich, relacjach, pokazywaniu pozytywnych zmian wywołanych procesami edukacyjnymi i przekonaniem, że edukacja zmienia świat – mój, Twój, nasz, Wasz na lepszy. Przyznam, że bardzo często przeglądając social media – Facebook, Instagram z dumą i nieskrywaną satysfakcją zauważam, iż rozwiązania zapoczątkowane, wymyślone i wdrożone przez nas jako pierwszych służą jako inspiracja i są niekiedy powielane przez inne podmioty z branży. Cieszy mnie, że to właśnie adres Bursaki 12 był, jest i głęboko w to wierzę – pozostanie miejscem, gdzie innowacyjne pomysły pomagają dokonać transformacji studenta-kandydata w Praktyka Przyszłości, bo Absolwent WSPA – to brzmi dumnie!

PODSUMOWANIE

Szanowni Państwo, na zakończenie wystąpienia, z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego 2024/2025 pragnę złożyć życzenia całej społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie – wszystkim wykładowcom, pracownikom administracyjnym, partnerom, studentom, słuchaczom oraz sympatykom – życzenia wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych sobie celów edukacyjnych i zawodowych, czerpania radości oraz satysfakcji z uczestnictwa w procesach edukacyjnych realizowanych na uczelni, dobrej, merytorycznej współpracy oraz nieustannego rozwoju i wzrostu.

mgr Jacek Lis
Kanclerz WSPA

Skip to content