W dniu 2 czerwca przedstawiciele Å›rodowiska akademickiego i biznesu oraz wszyscy zainteresowani uczestniczyli w Konferencji o SpoÅ‚ecznej OdpowiedzialnoÅ›ci Uczelni (SOU). Organizatorem byÅ‚o Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Tematem spotkania byÅ‚y „DoÅ›wiadczenia, praktyki i wyzwania spoÅ‚ecznej odpowiedzialnoÅ›ci uczelni”. Do grona sygnatariuszy Deklaracji SpoÅ‚ecznej OdpowiedzialnoÅ›ci Uczelni doÅ‚Ä…czyÅ‚y kolejne szkoÅ‚y wyższe.
Z ramienia naszej uczelni podpis złożyła dr Małgorzata Michalska-Nakonieczna, pełnomocnik rektora ds. kształcenia.
Podczas konferencji rozmawiano o Deklaracji SOU, efektach działania Grupy roboczej ds. SOU oraz zaprezentowano przykłady wdrażania zasad SOU zebrane w trzech katalogach dobrych praktyk publikowanych przez MFiPR od 2019 r. Swoją premierę miał również Katalog Dobrych Praktyk Uczelni za rok 2021.
W panelu Rektorów reprezentujących uczelnie dyskutowano o doświadczenia płynących z kilku lat wdrażania zasad Deklaracji SOU w praktyce. Społeczna odpowiedzialność uczelni to także współpraca nauki z biznesem oraz kształcenie przyszłych liderów biznesu. Dlatego podczas konferencji nie zabrakło tych wątków w rozmowie na temat odpowiedzialności przedsiębiorstw w zakresie nauki i rozwoju technologii.
Do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni dołączyło kolejnych 77 uczelni z całej Polski. Dzięki temu łączna liczba sygnatariuszy Deklaracji SOU w latach 2017, 2019 i 2022 r. wynosi 160 uczelni.
Konferencja w formule hybrydowej jest dostępna na kanale MFiPR na YouTube. Paneliści oraz nowi sygnatariusze Deklaracji SOU wzięli udział w konferencji osobiście w siedzibie MFiPR w Warszawie.