fbpx

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego 2025

20 maja w sali obrad Rady Miasta Lublin nasi studenci wzięli udział w Symulacji Obrad Parlamentu Europejskiego, organizowanej przez EUROPE DIRECT Lublin oraz Urząd Miasta Lublin.

Temat tegorocznych obrad brzmiał: „Jak na nowo ułożyć stosunki gospodarcze i polityczne na linii Unia Europejska – Stany Zjednoczone Ameryki?” i był punktem wyjścia do intensywnej debaty między przedstawicielami pięciu frakcji politycznych.

WSPA reprezentowała Grupę Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – centroprawicową, proeuropejską frakcję promującą integrację UE, wolny rynek i wartości demokratyczne.

Naszą uczelnię reprezentowali:
Filip Niedzielski – Informatyka
Katarzyna Dąbrowska – Administracja
Oskar Biegański – Stosunki międzynarodowe
Agnieszka Makuch – Administracja

Nasi studenci wykazali się dużym zaangażowaniem, merytorycznym przygotowaniem i umiejętnościami negocjacyjnymi – zajęli II miejsce w klasyfikacji ogólnej!

Oto pełne wyniki:
I miejsce – UMCS
II miejsce – WSPA
III miejsce – PANS w Chełmie
IV miejsce – KUL

Do udziału w wydarzeniu studentów przygotowywał nasz wykładowca dr Jarosław Kit, a w jury zasiadła Rektor WSPA – dr Maria Mazur, prof. WSPA.

Udział w Symulacji to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim:

  • rozwijanie kompetencji retorycznych i debatowych,
  • praca zespołowa i budowanie porozumień ponad podziałami,
  • nauka realnych mechanizmów działania Parlamentu Europejskiego.

Symulacja odbyła się pod honorowym patronatem Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie – Piotra Majchrzaka. Gościem specjalnym wydarzenia była Kinga Schlesinger z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Gratulujemy naszym studentom reprezentowania WSPA na tak wysokim poziomie!

Skip to content