fbpx

Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w akcji!

4 listopada studenci I i III roku Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej WSPA uczestniczyli w spotkaniu autorskim dr Agaty Fijuth-Dudek, dziekan kierunku.

Spotkanie, które odbyło się w Warsztatach Kultury, poświęcone było książce Agaty Fijuth-Dudek „Bez złudzeń i bez maski. Publicystyka Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze” w latach 1970-2000. Gościem specjalnym była prof. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Fot. Krzysztof Magierski

Książka „Bez złudzeń i bez maski. Publicystyka Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze” w latach 1970-2000” jest analizą artykułów „Brukselczyka” w „Kulturze” – miesięczniku Instytutu Literackiego w Paryżu, poszukiwaniem odpowiedzi jaka była rola dziennikarza w miesięczniku oraz czym wyróżniał się jego dziennikarski warsztat. Tłem jest opowieść o trudach życia dziennikarza, które jak w soczewce pokazywały skomplikowaną historię Polski.

Leopold Unger urodził się w 1922 roku we Lwowie. Po powrocie z wojennej zawieruchy z Rumunii do Polski rozpoczął pracę w „Życiu Warszawy”. W 1969 roku, w wyniku antysemickich czystek, został zwolniony z pracy i zmuszony do opuszczenia kraju. Osiadł w Belgii, w której od nowa budował życie zawodowe. Emigracja okazała się szansą ze względu na rozpoczęcie współpracy m.in. z Jerzym Giedroyciem. Szybko stał się jednym z najważniejszych publicystów paryskiej „Kultury”.

– Z „Kulturą” w moim życiu było tak, jak z księżycowym programem Apollo w życiu Amerykanów – wspominał Unger. – Sukces nie polegał na tym, że dzięki Apollo Armstrong mógł postawić stopę na Księżycu, lecz na tym, że człowiek mógł nareszcie z oddali spojrzeć na Ziemię. „Kultura” dała mi tę możliwość i – jak się szybko okaże – szansę.

Spotkanie poprowadził dr Mariusz Sawa, wykładowca WSPA.

Skip to content